Fuksis, Dingo, krustvārdu mīklas un kilograms avīžu

Laikraksts “Malienas Ziņas” savam lasītājam nav tikai vietējo ziņu nesējs. Tas piedāvā brīvbrīžos asināt prātu – jau sesto gadu pēc kārtas aicina risināt krustvārdu mīklas, kas tiek apkopotas laikraksta pielikumā “Izklaidei un Atpūtai”.

Ziemerietes Birutas Augules pastkastē “Malienas Ziņas” ir kopš neatminamiem laikiem. Taču nu arī viņa pati kļuvusi par laikraksta līdzstrādnieci, ārštata autori, piedāvājot publicēšanai savas sastādītās krustvārdu mīklas.

Birutas kundze ir pensionāre, un viņas ikdiena kopā ar vīru Raimondu Elstiņu paiet lauku mājās Ziemera pagastā. Abi ir nemitīgā kustībā, jo vasarā apkopjams piemājas dārzs, bet visu gadu jārūpējas par saimniecību, kurā vēl arvien tiek turēta gan gotiņa un teliņš, gan zirgs Fuksis un 60 dējējvistas. Sava mīlestība nepieciešama arī mājas sargiem Dingo un Ponim, mazajam kaķēnam. Birutas kundze ar aizrautību stāsta par Fuksi, kas, savu cienījamo gadu un iemantotās gudrības dēļ, kļuvis tikpat kā ģimenes loceklis. “Kad vagojam dārzu, Fuksim groži nav nepieciešami – viņš iet pa vagu un prot apgriezties pareizajā virzienā bez skubināšanas. Tāpat zirdziņš iet pa spirāli arī siena vākšanas laikā, mums viņš ir liels palīgs saimniecības darbos,” atzīst Birutas kundze. Ar tikpat lielu mīlestību viņa stāsta arī par saviem četrkājainajiem mīluļiem Dingo un Poni, kas ar ģimeni kopā ir astoņus gadus. Arī suņi ir gudri, mīl un sargā savus saimniekus, vienmēr, vērojot ceļu no pagraba jumtiņa, uzticīgi gaida viņus atgriežamies mājās no pilsētas. Cerot piedalīties kādā no radiokonkursiem, par godu Dingo tapis pat dzejolis: Manam suņam vārds ir Dingo/ Aste gredzenā tam lingo/ Ēd viņš Royal Can’ un citu/ Sviestmaizi ar desu liktu./ Saimniekus viņš ļoti cienī/ Telēnus un cāļus mīlē/ Kaķēnam viņš iedod buču/ Aicina uz saldu čuču.

Kad dārza darbi apdarīti un lopi apkopti, Birutas kundze atpūšoties ķeras pie rokdarbiem, kas ir viena no viņas visiemīļotākajām nodarbēm. “Lai gan īstas vilnas zeķes vairs nevienam nav nepieciešamas, vakaros, skatoties televīzijā savus iemīļotos seriālus, mēdzu adīt. Tomēr, kad abi ar Raimondu sākam minēt krustvārdu mīklas, ieejam īstā azartā…” atklāj Biruta. Taču viņa ir arī krustvārdu mīklu sastādītāja. Jau vairākus gadus savas mīklas piedāvājusi izdevniecībai “Kuma”, vēlāk arī “Malienas Ziņām”. Krustvārdu mīklas sastādīšanu viņa sāk ar ornamenta veidošanu, un tikai pēc tam enciklopēdijās tiekot meklēti nepieciešamie vārdi, bet labākās idejas tomēr rodoties naktīs, kad nenākot miegs.

Biruta un Raimonds ir arī cītīgi laikrakstu, žurnālu un grāmatu lasītāji. Raimonds smej, ka pastkastē ik dienu esot kilograms avīžu. Abonēta tiekot vietējā prese, “Neatkarīgā Rīta Avīze”, “Kas Jauns”, žurnāli “Ievas Veselība”, “Latvijas Mājas Dakteris” un citi. Tomēr visiemīļotākā esot “mazā avīzīte”, kā viņi abi mīļi dēvē “Malienas Ziņas”, kura tiekot izlasīta no pirmās līdz pēdējai lappusei. Informācija esot daudzpusīga, tomēr, ņemot vērā, ka paši sākot saskarties ar dažādām veselības problēmām, vairāk interesētu publikācijas par medicīnu.

Aivita Lizdika