Alūksnē donoru diena vienmēr apmeklēta

Trešdien, 11. oktobrī, Alūksnē atkal notika donoru diena, kas vienmēr ir kupli apmeklēta. Jau no pulksten 10 Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas lielajā zālē veidojās donoru rindas. Cilvēku atsaucība bija liela, un “Malienas Ziņas” novēroja, ka arī vēl pēc pulksten 13 asins ziedotāju rindas nemazinājās.

Asins donoriem jābūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem, un te patiesi bija gan dažāda gadagājuma, gan dažādu profesiju pārstāvji. Kā vienmēr, neiztrūkstoši bija NBS Kājnieku skolas karavīri, policijas pārstāvji un daudzu citu iestāžu un uzņēmumu darbinieki. Arī Latvijas Sarkanā Krusta Alūksnes komitejas izpilddirektore Ginta Priedīte ir gandarīta par donoru atsaucību oktobrī un atklāj, ka, tāpat kā šoreiz, donoru dienās piedalās ap simts asins ziedotāju. Nākamais mediķu izbraukums uz Alūksni gaidāms atkal pēc diviem mēnešiem.

Valsts asinsdonoru centra pārstāvji norāda, ka asins donoru atsaucība un palīdzība mediķiem ir ļoti nozīmīga, lai uzturētu stabilu asins krājumu un ar nepieciešamajiem asins komponentiem apgādātu pacientus ārstniecības iestādēs. Veidot asins uzkrājumus ilgstošam laikam diemžēl nav iespējams, jo asins komponentiem ir ierobežots derīguma termiņš: eritrocītiem tas ir 35 dienas, bet trombocītiem tikai septiņas.

Kas gan nepieciešams, lai kļūtu par donoru? Tam vajadzīga vienīgi laba griba, nedaudz laika un, protams, laba veselība. Cilvēkam, kurš sver aptuveni 70 kilogramus, vidēji ir pieci litri asiņu, kas veido septiņus procentus no visa ķermeņa svara. Veselam cilvēkam 450 ml asins zaudējums, ko katru reizi nodod donori, veselībai nekaitē. Pētījumi liecina, ka asins nodošana pat nāk par labu donora veselībai. Ziedojot asinis, organismā tiek stimulēta asinsrade un atjaunojas asins sastāvs, uzlabojas imunitāte. Novērots arī tas, ka donori nelaimes gadījumos vieglāk nekā citi pārcieš asins zudumu, jo asins rezerves raitāk izdalās no aknām un citiem orgāniem, iedarbinot organisma kompensatoros mehānismus.

Pierādīts, ka tie, kuri ziedo asinis, retāk slimo. Varbūt arī tāpēc, ka asins nodošana un apziņa, ka palīdzam citiem, raisa pozitīvas emocijas. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, pastāvīgie donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk nekā pārējie.

Aivita Lizdika

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma