Par vienu piemiņas vietu vairāk

Godinot nacionālo partizānu piemiņu, septembra nogalē Ilzenes pagastā, “Sarvu” un “Meļļu” māju vietā, no kuras netālu meža biezoknī atradās Voldemāra Andersona vadītās grupas bunkurs, tika atklāts piemiņas akmens.

Uz tā atklāšanas pasākumu bija pulcējušies ilzenieši, Alūksnes un Apes novada politiski represēto kluba “Sarma” dalībnieki, Zemessardzes 31. kājnieku bataljona un Zemessardzes veterānu apvienības pārstāvji, jaunieši no Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, sabiedrības pārstāvji. Ar ieskatu nacionālo partizānu darbībā, ko bija sagatavojusi vēsturniece Astrīda Ievedniece, iepazīstināja Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Jolanta Baldiņa.

Laika posmā no 1944. līdz 1956. gadam Latvijā darbojušās vairāk nekā 900 nacionālo partizānu vienības. Voldemāra Andersona (segvārds – Vecais) grupas aktīvākais darbības laiks bijis pirmajos divos nacionālās pretošanās kustības posmos – no 1944. gada vasaras beigām līdz 1945. gada 8. maijam un no 1945. gada 8. maija līdz 1949. gada 25. martam. V. Andersons sadarbojies ar mazākām grupām no Dūres, Trapenes un Gaujienas pagasta, lai veiktu kopējus uzbrukumus. Ilzenes pagasta “Sarvu” un “Meļļu” māju iedzīvotāji no 1944. gada rudens atbalstījuši V. Andersona vadītos nacionālos partizānus. 1945. gada 23. novembrī bunkuru aplenkuši PSRS iekšlietu tautas komisariāta karavīri. Kaujā bojā gājuši deviņi cīnītāji.

Dace Plaude
Vairāk lasiet laikrakstā “Malienas Ziņas” 09.10.2018.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma