Par vienu piemiņas vietu vairāk

Godinot nacionālo partizānu piemiņu, septembra nogalē Ilzenes pagastā, “Sarvu” un “Meļļu” māju vietā, no kuras netālu meža biezoknī atradās Voldemāra Andersona vadītās grupas bunkurs, tika atklāts piemiņas akmens.

Uz tā atklāšanas pasākumu bija pulcējušies ilzenieši, Alūksnes un Apes novada politiski represēto kluba “Sarma” dalībnieki, Zemessardzes 31. kājnieku bataljona un Zemessardzes veterānu apvienības pārstāvji, jaunieši no Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, sabiedrības pārstāvji. Ar ieskatu nacionālo partizānu darbībā, ko bija sagatavojusi vēsturniece Astrīda Ievedniece, iepazīstināja Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Jolanta Baldiņa.

Laika posmā no 1944. līdz 1956. gadam Latvijā darbojušās vairāk nekā 900 nacionālo partizānu vienības. Voldemāra Andersona (segvārds – Vecais) grupas aktīvākais darbības laiks bijis pirmajos divos nacionālās pretošanās kustības posmos – no 1944. gada vasaras beigām līdz 1945. gada 8. maijam un no 1945. gada 8. maija līdz 1949. gada 25. martam. V. Andersons sadarbojies ar mazākām grupām no Dūres, Trapenes un Gaujienas pagasta, lai veiktu kopējus uzbrukumus. Ilzenes pagasta “Sarvu” un “Meļļu” māju iedzīvotāji no 1944. gada rudens atbalstījuši V. Andersona vadītos nacionālos partizānus. 1945. gada 23. novembrī bunkuru aplenkuši PSRS iekšlietu tautas komisariāta karavīri. Kaujā bojā gājuši deviņi cīnītāji.

Dace Plaude
Vairāk lasiet laikrakstā “Malienas Ziņas” 09.10.2018.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

No 3. oktobra Bejas novadpētniecības centrā simtgades devums Latvijai – audīsim rakstainu jostu, aicināti visi ieaust savu josliņu.

No 15. oktobra Mārkalnes tautas namā Mālupes rokdarbu pulciņa “Annele” darbu izstāde.

19. oktobrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā Erudītu klubiņš “Neparastie dzīvnieki”.

19. oktobrī 22.00 Liepnas tautas namā diskoballe.

20. oktobrī 10.00 Zeltiņu bibliotēkā lekcija un diskusija par vidi – atkritumiem un to šķirošanu, kā samazināt aiz sevis atstāto ekoloģisko pēdu un dzīvot videi draudzīgāk.

Lasīt tālāk »