Viss sākas no salīdzināmām pakāpēm

Daina Siņeļņikova

Pirms divdesmit gadiem es pirmo reizi pārbraucu Latvijas robežu rietumu virzienā, lai ieraudzītu, kā dzīvo citas tautas. Pirmais iespaids – o, viss te ir labāk. Un āķis bija lūpā. Nākamā ceļojuma iespaids – te ir vislabāk.

Un šī salīdzināšana, kas iesākās ar Ungāriju, turpinājās Itālijā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Austrijā, Francijā, Somijā, Zviedrijā, Polijā, vēl citās Eiropas valstīs. No pēdējā šāda citu valstu īsa iepazīšanās brauciena atgriezos tikai aizvakar. Un manī pilnībā nostiprinājās domas patiesīgums, ko kādā no saviem dzejoļiem pirms daudziem gadiem ir vēstījis dzejnieks Jānis Peters, ka viss sākas no trim salīdzināšanas pakāpēm – labs, labāks, vislabākais. Viņš gan to attiecina uz taureni, kas lidinās no skaista zieda līdz visskaistākajam, un uz vīrieti, kurš no labas sievas migrē līdz vislabākajai.

Man to gribas attiecināt uz zemi. Vai mēs arī reizēm neesam kā taureņi, meklēdami nektāru svešzemju ziedos, drīz vien atklādami, ka tāda kā liepziedos, kumelītēs, viršos nav nekur citur, kā Latvijā. Un tādas spēka maizes kā mūsu rupjmaize, un tik staltu masta priežu un Baltijas vēja arī nav. Kāda tad tur vairs cita salīdzināšana ir vajadzīga, ja līdz ar kajītes biedrenēm kodies Latvijas maizes šķēlē, uz kuras gozējas Latvijas speķītis un zeltains sīpola ripulis…

Salīdzināšana kā smadzeņu aktīva darbība ir nepieciešama, it īpaši šobrīd, kad rīt lemsim, kam uzticēt varu, lai mūsu Tēvzeme būtu katram tā visskaistākā un vislabākā. Zviedrijā bijām, kad tikko notikušas parlamenta vēlēšanas. Triju nedēļu laikā uzvarējušie politiskie spēki nebija varējuši vienoties, kādā koalīcijā strādās savas valsts un iedzīvotāju labā. Līdzšinējais premjers Stēfans Levēns norādījis, ka vēlēšanu rezultāti iezīmējuši “bloku politisko nāvi” Zviedrijā. Domājot par šajā zemē redzēto un dzirdēto, bija tikai viena vēlēšanās, lai Latvijas balsstiesīgie iedzīvotāji būtu gudrāki un tālredzīgāki par skandināviem, izdarot savu izvēli.

Zviedrijā pašreizējo klimatu tiešā un pārnestā nozīmē izjuta apmēram tūkstotis cienījamā vecuma ļaužu, kuri no Latvijas devās Vispasaules Veco ļaužu dienas kopīgajā ceļojumā uz Zviedriju tieši šo svētku programmas ietvaros. Ceļotāju vidū bija vairāk nekā divdesmit aktīvo senioru no Alūksnes pensionāru biedrības “Sudrabs”, Gaujienas un Trapenes pagastiem. Vairākumam no viņiem šī salīdzināšanas augstākā pakāpe pēc atgriešanās Rīgas jūras ostā bija par labu Latvijai.

Ekskursijas laikā gide sniedza daudzus salīdzinājumus starp abām valstīm. Viens no tiem bija: Stokholmā un Rīgā vienlaicīgi sāka rekonstruēt Mākslas muzejus. Rīgā tas jau pieejams apmeklētājiem, Stokholmā joprojām vēl renovē. Lai arī citi seniori gūtu līdzīgu priekšstatu, nevajag baidīties doties ceļā. Ja ceļa zīme vēl ir ar atlaidi, tad arī izdevumi pavisam niecīgi. Suvenīrus no ārzemēs es sen vairs nevedu, līdzīgu preci par ievērojami zemāku cenu var iegādāties Latvijā, un arī no citām baudām taču seniori spēj atteikties. Savu pieredzi iesaku tiem, kas šaubās.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Artuss: Lai ir, kas ir un labi....

  • bizonis: Ja ministri ir tik švaki, ka tiem vajadzīgi padomnieki un konsult...

  • taurs: Par tiem droniem vispār vajadzētu dot purnā....

  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma