Mīlestība uz Bānīti vienmēr saglabāsies

Daina Siņeļņikova

Kādā nesenā sarunā Kalnienas stacijas tuvumā dzīvojošā māsa izteica vēlmi, ka mēs, vecākās, varētu sarosīties un palīdzēt jaunākajai, lai tēva mājai mazinātu to sirmumu, kas astoņdesmitgadīgās celtnes korēs jau sāk iekrāsoties. Nodoms jau bija cēls, taču visu mūsu jaunākās paaudzes, nu jau pensionāru, kopējais maciņš izrādījās par plānu, lai spētu pacelt. Taču šī iecere manī aizskāra kādu no dzīves svarīgākajām stīgām un ar jaunu spēku ieskanas tad, kad ar kopienas cilvēkiem nākas diskutēt, vai vienmēr ir bijis vajadzīgs tērēt iedzīvotāju nodokļu naudu, atjaunojot vai uzceļot no jauna vēsturiskās celtnes.

Pēdējā gada laikā visbiežāk šādas sarunas temats bijuši būvdarbi stacijas bagāžas šķūņa sakarā, un jāsaka, ka pietiekami karsts un ass. Tomēr šis bija tas gadījums, kad gandrīz vienmēr paliku opozīcijā, jo aizstāvēju viedokli, ka agrāk saimnieciski nozīmīgā celtne bija pelnījusi, lai ne tikai pielāpītu ikdienas kārtu, bet uz Mazbānīša dzimšanas dienu to darinātu no jauna. Atjaunot un rast ēkas jauno pielietojumu noteikti vajadzēja jau agrāk, bet arī pašvaldības naudas maciņš ir tik biezs, cik ir. Zinot savu pietiekami aso raksturu, pat apbrīnoju sevi, ka šī bija no tām reizēm, kad mani personīgi mazāk interesēja, cik naudas atjaunošanā izlietots, bet gan gala rezultāts. Vēlētos, lai arī turpmāk mūsu vietējie tautas kalpi būtu vienoti, kad jālemj par vēstures liecību saglabāšanu, un lai projektu speciālistiem pietiktu radoša spēka savas vīzijas aizstāvēt un realizēt.

Rīt notiks Alūksnes stacijas atjaunotā bagāžas šķūņa atvēršanas svētki un šaursliežu dzelzceļa Gulbene – Alūksne vēsturiskās ekspozīcijas atklāšana. Esmu pārliecināta, ka vairākums uz šo notikumu nāks ar cieņu un pateicību, īpaši tie, kuriem bānītis bijis svarīgs dzīves līdzgaitnieks darbā vai satiksmē. Mani tas izveda no tēva mājām uz izglītības iestādēm un darba dzīvē, radošajās gaitās pat nokļuvu Baltijas dzelzceļa pārvaldē, kad nācās cīnīties par regulāro pasažieru pārvadājumu atjaunošanu, esmu bijusi visu bānīša svētku aktīva viešņa. Šobrīd lepna, ka staciju stāstu veidotāji ieklausījās arī manās atmiņas un tās dokumentēja.

…Rīt satiksies zemnieki, kuru īpašumi stiepjas gar dzelzceļa līniju, un pastāvīgie bānīša pasažieri, bijušie un tagadējie ceļu strādnieki, agrākie mīlas pārīši ar sudrabotām cirtām. Bet, ja jums interesēs, kurā uzbēruma kraujā bija vissaldākās meža zemes vai kurā jāuzmanās no odzēm, kurā vietā Papardes mežā vai Skudru kalnā jāizlec no sastāva pēc baravikām, tad es jums nosaukšu to kilometra stabu. Kopā ar Cēsu malēniešiem kājām ir nostaigāti pat visi 33 kilometri…

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Artuss: Lai ir, kas ir un labi....

  • bizonis: Ja ministri ir tik švaki, ka tiem vajadzīgi padomnieki un konsult...

  • taurs: Par tiem droniem vispār vajadzētu dot purnā....

  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma