Mīlestība uz Bānīti vienmēr saglabāsies

Daina Siņeļņikova

Kādā nesenā sarunā Kalnienas stacijas tuvumā dzīvojošā māsa izteica vēlmi, ka mēs, vecākās, varētu sarosīties un palīdzēt jaunākajai, lai tēva mājai mazinātu to sirmumu, kas astoņdesmitgadīgās celtnes korēs jau sāk iekrāsoties. Nodoms jau bija cēls, taču visu mūsu jaunākās paaudzes, nu jau pensionāru, kopējais maciņš izrādījās par plānu, lai spētu pacelt. Taču šī iecere manī aizskāra kādu no dzīves svarīgākajām stīgām un ar jaunu spēku ieskanas tad, kad ar kopienas cilvēkiem nākas diskutēt, vai vienmēr ir bijis vajadzīgs tērēt iedzīvotāju nodokļu naudu, atjaunojot vai uzceļot no jauna vēsturiskās celtnes.

Pēdējā gada laikā visbiežāk šādas sarunas temats bijuši būvdarbi stacijas bagāžas šķūņa sakarā, un jāsaka, ka pietiekami karsts un ass. Tomēr šis bija tas gadījums, kad gandrīz vienmēr paliku opozīcijā, jo aizstāvēju viedokli, ka agrāk saimnieciski nozīmīgā celtne bija pelnījusi, lai ne tikai pielāpītu ikdienas kārtu, bet uz Mazbānīša dzimšanas dienu to darinātu no jauna. Atjaunot un rast ēkas jauno pielietojumu noteikti vajadzēja jau agrāk, bet arī pašvaldības naudas maciņš ir tik biezs, cik ir. Zinot savu pietiekami aso raksturu, pat apbrīnoju sevi, ka šī bija no tām reizēm, kad mani personīgi mazāk interesēja, cik naudas atjaunošanā izlietots, bet gan gala rezultāts. Vēlētos, lai arī turpmāk mūsu vietējie tautas kalpi būtu vienoti, kad jālemj par vēstures liecību saglabāšanu, un lai projektu speciālistiem pietiktu radoša spēka savas vīzijas aizstāvēt un realizēt.

Rīt notiks Alūksnes stacijas atjaunotā bagāžas šķūņa atvēršanas svētki un šaursliežu dzelzceļa Gulbene – Alūksne vēsturiskās ekspozīcijas atklāšana. Esmu pārliecināta, ka vairākums uz šo notikumu nāks ar cieņu un pateicību, īpaši tie, kuriem bānītis bijis svarīgs dzīves līdzgaitnieks darbā vai satiksmē. Mani tas izveda no tēva mājām uz izglītības iestādēm un darba dzīvē, radošajās gaitās pat nokļuvu Baltijas dzelzceļa pārvaldē, kad nācās cīnīties par regulāro pasažieru pārvadājumu atjaunošanu, esmu bijusi visu bānīša svētku aktīva viešņa. Šobrīd lepna, ka staciju stāstu veidotāji ieklausījās arī manās atmiņas un tās dokumentēja.

…Rīt satiksies zemnieki, kuru īpašumi stiepjas gar dzelzceļa līniju, un pastāvīgie bānīša pasažieri, bijušie un tagadējie ceļu strādnieki, agrākie mīlas pārīši ar sudrabotām cirtām. Bet, ja jums interesēs, kurā uzbēruma kraujā bija vissaldākās meža zemes vai kurā jāuzmanās no odzēm, kurā vietā Papardes mežā vai Skudru kalnā jāizlec no sastāva pēc baravikām, tad es jums nosaukšu to kilometra stabu. Kopā ar Cēsu malēniešiem kājām ir nostaigāti pat visi 33 kilometri…

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »