Klikšķu laikmets

Dace Plaude

Interneta vietnē “redzams.net” pagājušās nedēļas nogalē tika publicēta informācija, ka 15. jūlijā sabrucis tirdzniecības centrs “Alfa”, kā rezultātā cietuši vairāki cilvēki un simtiem cilvēki gājuši bojā. Lieki atgādināt, ka ar šo ziņu tūlīt steidza dalīties sociālā tīkla “facebook” lietotāji.

Vārdu savienojums “viltus ziņas” pēdējā laikā izskan arvien biežāk, un droši  vien ar to būs nācies saskarties ikvienam no mums, kurš ikdienā lieto sociālos tīklus. Atceros, pirms kāda laika arī es gandrīz “uzķēros” uz šādas ziņas. Kāda  sieviete   sociālajā tīklā “facebook” bija dalījusies ar ziņu, ka autoavārijā gājis bojā hokejists Zemgus Girgensons un atvadīšanās no viņa ir paredzēta Rīgā, Doma baznīcā. Protams, pirmajā brīdī gluži saprotami šis fakts šķita satriecošs, taču saprāts ņēma virsroku un vispirms centos noskaidrot, kādā interneta vietnē  ziņa publicēta. Tā kā līdz šim par šādas vietnes eksistenci nezināju un tās nosaukums man neko neizteica, sāku meklēt, vai kaut kas par slavenā hokejista aiziešanu rakstīts portālos lsm.lv, diena.lv, delfi.lv vai tvnet.lv. Tur, protams, šādu ziņu neatradu.

Man grūti iedomāties, kā brīdī, kad tika publiskota ziņa par tirdzniecības centra “Alfa” sabrukšanu, jutās tie cilvēki, kuru tuvinieki aizgāja bojā Zolitūdes traģēdijā. Vēl grūtāk saprast, kāda bija to “facebook” lietotāju motivācija, kuri steidza dalīties ar šo ziņu. Vai tiešām viņi izjūt tik lielu uzmanības trūkumu, ka par sevi jāatgādina tādā veidā? Kaut gan patiesībā jau tas nav nekas pārsteidzošs, jo ir iestājies “klikšķu laikmets”, kad bez īpašas domāšanas tikai dalāmies ar dažādām ziņām, jo īpaši ar sensācijām, pat  necenšoties izlasīt, kur nu vēl iedziļināties rakstītajā. Ne reizi vien ir  gadījies redzēt, ka sociālo tīklu lietotāji dalās ar informāciju par pazudušiem cilvēkiem, kas patiesībā publicēta pirms gada vai pat agrāk, un viņi jau sen atradušies.

Līdzās viltus ziņām  mūsu dzīvē ienācis arī tāds jēdziens kā medijpratība, kas tiek definēts kā zināšanu un prasmju kopums darbam ar informācijas avotiem, informācijas atrašanai un analīzei, informācijas sniedzēju funkciju izpratnei, informācijas satura kritiskam izvērtējumam, objektīvas informācijas atšķiršanai no tendenciozas, dažādos avotos pieejamo ziņu salīdzinājumam, lai veidotu savu pamatotu viedokli.  Gadījums ar “Alfu” jo spilgti vēlreiz  apliecina, cik svarīgi saprast, kādu vēstījumu nes katrs mūsu “klikšķis” internetā.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »