Vai visa laba Jāņu zāle, kas zied Jāņu vakarā?

Aivita Lizdika

Jāņuzāļu lasīšana, vainagu pīšana un telpu pušķošana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. 23. jūnija rītā, pošoties svētku vakaram, cilvēki dodas pļavās, lai salasītu šajā laikā ziedošās un smaržojošās puķes un citus augus. Pārsvarā tās ir margrietiņas, kas gan šogad jau ir gandrīz noziedējušas, rudzupuķes, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie pļavu augi. No tiem sanāk bagātīgi un skaisti vainagi meitām, pa kādam košumam iespējams iepīt arī Jāņa ozollapu vainagā. Šie vainadziņi piestāvēs pie ikviena tērpa, radīs svētku noskaņu, neatkarīgi no gada īsākās nakts laika apstākļiem.

Tomēr daudzi augi, lai gan tie zied Līgo naktī, jauki smaržo un, šķiet, vainagam piešķirtu īpašu krāšņumu, mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas to augšanai piemērotās vietas. Lai tie neizzustu pavisam, tiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība ir aizliegta. Aizsargājamo augu plūkšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama tādēļ, ka, noraujot ziedu, augam tiek liegta jauno sēklu nogatavošanās un izsēšanās iespēja, un līdz ar to arī auga ilgtermiņa saglabāšanās. Starp šīm aizsargājamām sugām Latvijā minētas orhidejas, tajā skaitā smaržīgā un zaļganā naktsvijole, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, dārza īrisu radinieces Sibīrijas skalbes un jumstiņu gladiolas. Pļavā labāk lai paliek arī gundegas, velnarutki un latvāņi, jo ne visa Jāņu zāle, kas zied Jāņu vakarā, tomēr ir laba. Šie augi mūsu veselībai ir bīstami un svētku laikā var sagādāt arī nepatikšanas.

Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā, tādēļ vasaras Saulgriežos, lai arī kā gribētos greznoties ar neikdienišķu Jāņu vainadziņu, labāk izvairīsimies no nepazīstamu augu plūkšanas. Tāpat būtu svarīgi, lai jau tā sargājamie un retie augi nekļūtu tikai par attēliem grāmatās…

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

8. novembrī 13.00 Bejas novadpētniecības centrā diskusija par partizānu kustību Latvijā. Piedalīsies vēsturnieki Zigmārs Turčinskis un Ainārs Bambāls, novadpētnieki Astrīda Ievedniece un Dzidra Mazika. Diskusiju vadīs Jolanta Baldiņa. Tiks atklāta ekspozīcija “Nacionālo partizānu kustība Jaunalūksnes pagasta teritorijā 1945.-1953.”.

8. novembrī 16.00 Mālupes Saieta namā cimdu adīšanas meistarklase, kurā būs iespēja apgūt dažādu cimdu valnīšu adīšanu.

Lasīt tālāk »

Reklāma