Darbs ar pievienoto vērtību

Dace Plaude

Pirms nedēļas Alūksnes muzejā, noslēdzot muzeju mēnesi, viesojās kino režisore Kristīne Želve, kura uzņēmusi dokumentālu spēlfilmu “Mērijas ceļojums” – neparastu stāstu par muzeju darbinieci Mēriju Grīnbergu. Viņa kā vienīgā brīvprātīgā kopā ar citiem muzeju darbiniekiem 1944. gadā, kad vācu armija atkāpās un līdzi ņēma Latvijas muzeju dārgumus, pavadīja ceļā šo dārgo kravu un pārveda to atpakaļ.

Pagājusi nedēļa pēc šīs filmas noskatīšanās, bet pēcgarša saglabājusies spēcīga un domas par to joprojām nelaiž vaļā. “Mērijas ceļojums” ir filma, kas, dokumentāliem kadriem mijoties ar inscenētām ainām, rada īpašu noskaņu, ko palīdzējusi uzburt arī Jura Vaivoda komponētā mūzika. Taču jāteic, ka tikpat īpaša bija tikšanās ar pašu filmas režisori Kristīni Želvi, kura agrāk iepazīta kā kultūras raidījumu vadītāja Latvijas Televīzijā.

Klausoties režisores stāstījumā par filmas tapšanu, vēlreiz guvu apstiprinājumu savai pārliecībai, ka jebkurš darbs, kas darīts ar sirdi, ir ar pievienoto vērtību. Varēja sajust, cik aizrautīgi viņa strādājusi pie šīs filmas, gan pieskaroties Latvijas vēsturē un kultūrā tik nozīmīgajai Grosvaldu dzimtai, no kuras nāk arī Mērija Grīnberga, gan arī izsekojot viņas dzīves stāstam un likteņa pavērsieniem. Mērija savas dzīves laikā nesaņēma nekādu pateicību par nosargātajām muzeju vērtībām, taču tas, ko viņa piedzīvoja savā ceļojumā, atstāja dziļus nospiedumus uz visu turpmāko dzīvi. Tas bija un palika viņas noslēpums, kas, iespējams, tā arī nekad netika atklāts. Un varbūt tādēļ arī filma uzrunā tik spēcīgi, jo, kā sacīja pati režisore, mākslā nevar visu pateikt līdz galam, un vairāk “nostrādā” tas noklusētais, līdz galam nepasacītais.

Man šķiet, ka K. Želve varētu arī uzrakstīt grāmatu ne tikai par abām Mērijām Grīnbergām (jo tā sauca arī viņas māti), bet arī par Mērijas jaunāko brāli Emanuēlu, kurš kara beigās dienējis leģionā un kuram vienīgajam no Grīnbergu dzimtas ir pēcnācēji. Viņa dēls Mikus dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs ekoloģiskā ciematā, ir augsta līmeņa IT speciālists un nekad nav bijis Latvijā. Bet tas jau būtu cits stāsts…

Tagad gaidīsim Mērijai Grīnbergai veltīto izstādi, kuru iecerēts rīkot nākamgad viņas 110 gadu atcerei, jo daudz materiālu, kas savākti filmas tapšanas laikā, palikuši “aiz kadra”. Interese par to varētu būt liela, pateicoties Kristīnei Želvei un “Mērijas ceļojuma” veidotāju radošajai grupai.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma