Darbs ar pievienoto vērtību

Dace Plaude

Pirms nedēļas Alūksnes muzejā, noslēdzot muzeju mēnesi, viesojās kino režisore Kristīne Želve, kura uzņēmusi dokumentālu spēlfilmu “Mērijas ceļojums” – neparastu stāstu par muzeju darbinieci Mēriju Grīnbergu. Viņa kā vienīgā brīvprātīgā kopā ar citiem muzeju darbiniekiem 1944. gadā, kad vācu armija atkāpās un līdzi ņēma Latvijas muzeju dārgumus, pavadīja ceļā šo dārgo kravu un pārveda to atpakaļ.

Pagājusi nedēļa pēc šīs filmas noskatīšanās, bet pēcgarša saglabājusies spēcīga un domas par to joprojām nelaiž vaļā. “Mērijas ceļojums” ir filma, kas, dokumentāliem kadriem mijoties ar inscenētām ainām, rada īpašu noskaņu, ko palīdzējusi uzburt arī Jura Vaivoda komponētā mūzika. Taču jāteic, ka tikpat īpaša bija tikšanās ar pašu filmas režisori Kristīni Želvi, kura agrāk iepazīta kā kultūras raidījumu vadītāja Latvijas Televīzijā.

Klausoties režisores stāstījumā par filmas tapšanu, vēlreiz guvu apstiprinājumu savai pārliecībai, ka jebkurš darbs, kas darīts ar sirdi, ir ar pievienoto vērtību. Varēja sajust, cik aizrautīgi viņa strādājusi pie šīs filmas, gan pieskaroties Latvijas vēsturē un kultūrā tik nozīmīgajai Grosvaldu dzimtai, no kuras nāk arī Mērija Grīnberga, gan arī izsekojot viņas dzīves stāstam un likteņa pavērsieniem. Mērija savas dzīves laikā nesaņēma nekādu pateicību par nosargātajām muzeju vērtībām, taču tas, ko viņa piedzīvoja savā ceļojumā, atstāja dziļus nospiedumus uz visu turpmāko dzīvi. Tas bija un palika viņas noslēpums, kas, iespējams, tā arī nekad netika atklāts. Un varbūt tādēļ arī filma uzrunā tik spēcīgi, jo, kā sacīja pati režisore, mākslā nevar visu pateikt līdz galam, un vairāk “nostrādā” tas noklusētais, līdz galam nepasacītais.

Man šķiet, ka K. Želve varētu arī uzrakstīt grāmatu ne tikai par abām Mērijām Grīnbergām (jo tā sauca arī viņas māti), bet arī par Mērijas jaunāko brāli Emanuēlu, kurš kara beigās dienējis leģionā un kuram vienīgajam no Grīnbergu dzimtas ir pēcnācēji. Viņa dēls Mikus dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs ekoloģiskā ciematā, ir augsta līmeņa IT speciālists un nekad nav bijis Latvijā. Bet tas jau būtu cits stāsts…

Tagad gaidīsim Mērijai Grīnbergai veltīto izstādi, kuru iecerēts rīkot nākamgad viņas 110 gadu atcerei, jo daudz materiālu, kas savākti filmas tapšanas laikā, palikuši “aiz kadra”. Interese par to varētu būt liela, pateicoties Kristīnei Želvei un “Mērijas ceļojuma” veidotāju radošajai grupai.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

22. novembrī 10.00 dzejas konkurss “Ojāram Vācietim 85”, Gaujienā. Apes novada skolu skatuves runas konkurss: 1.kl.-4.kl. Ojāra Vācieša pamatskolas zālē, 5.kl.-9.kl. Gaujienas tautas namā. Grupas “Vilki” koncerts.

22. novembrī 20.00 Alūksnes Kultūras centrā dokumentālā filma “Baltu ciltis”.

23. novembrī 10.00 Alsviķu kultūras namā senioru kopas “Noskaņa” ikmēneša tikšanās – saruna ar Alūksnes novada domes deputātu Druvi Mucenieku.

Lasīt tālāk »

Reklāma