Vai frontes līnija putnu fermas apkaimē?

Daina Siņeļņikova

Alūksnes novada pašvaldības izstrādātais teritoriālais plānojums laika periodam no 2015. līdz 2027. gadam bija nodots iedzīvotāju apspriešanai. Tajā laikā vēl biju darba attiecībās ar masu mediju, bet neatceros, ka no Ziemera pagasta būtu saņemti būtiski priekšlikumi, kādu savu pagastu saredz tuvākajā nākotnē. Tolaik viens no būtiskākajiem jautājumiem publiskajā telpā izskanēja: “Kad darbu atsāks “Vistako”?” Tas bija pašsaprotami, jo vietējiem Vengersku iedzīvotājiem, arī alūksniešiem bija darba vietas, viņi maksāja nodokļus un pildījās pašvaldības kase.

Tagad “Vistako” vietā ir “Alūksnes putnu ferma” un citi īpašnieki, kas saimnieko ar eiropeisko vērienu. Vieni tuvējo māju iedzīvotāji un bijušie strādnieki novērtējuši būtisko atšķirību ar tolaik un tagad, otri – uzņemas paust visas vietējās sabiedrības viedokli, kas nebūt neliekas godīgi. To visu vērojot, neviļus rodas jautājums, vai neveidojas frontes līnija Vengersku apdzīvotajā vietā? Jaunie saimnieki likuši vilties ne vienam vien, jo nav spējuši izturēt atlasi uz piedāvātajām darba vietām. Varbūt tur tam augonim ir saknes?

Var patikt kādam vai nē, vienīgais, kam varam kaitēt, traucējot uzņēmējdarbību, ir tikai paši sev. Biznesmenim, kas savā ražošanas attīstībā ir piesaistījis Eiropas Savienības finansējumu, ir tik daudz uzraugu no finanšu devējiem, ka pat sīkākā pārkāpuma dēļ var dārgi samaksāt. Un tad nelīdzēs nekāda aizstāvība – ne pašvaldības, ne iedzīvotāju. Visu cieņu Alūksnes novada domes vadībai, kura atturējās piedalīties maija sarunā, jo gan jau kāds to uzskatītu par interešu konfliktu.

Būšu godīga, jo arī man nav mazsvarīgi, cik tīra vide ir ap Alūksnes putnu fermu, jo te dzīvo mans bērns un mazbērns, te aug mazmazbērni. Tajās dienās, kad viesojos pie viņiem, nekādus traucējošus trokšņus nesaklausīju, kūts smārds nebija jūtams. Pat ne muša pa logu neielidoja… Viena no sapulces dalībniecēm bija atklājusi, ka neciešamā smaka ir tad, kad “notiek olu ražošana”. Varbūt todien vistas dēja olas, nevis “ražoja”…

Pirms 15 gadiem kā Alūksnes pilsētas padomes valdes locekle kopā ar kori “Sonus” biju festivālā Itālijā, bet pa ceļam uz Gardu vairākas dienas koris uzturējās pie draugiem Bavārijā un koncertēja baznīcās. Mūs uzņēma vietējā kora dziedātāji savās ģimenēs, un es dzīvoju pie viena no šīs pilsētiņas fermeriem. Kamēr “Sonus” bija mēģinājumos, fermeris izrādīja savu saimniecību. Kopumā bija jāmēro kādi simts soļi, jo no dzīvojamās mājas plašās halles tūlīt varēja nokļūt slaucamo govju novietnē. Vairāk nekādu saimniecības ēku nebija. Izrādījās, ka visa lopbarība glabājās kūts otrajā stāvā, bet mēsli tiek novadīti tvertnē, ko pagalmā sedza betona vāks. Ja notiekot kāda saimnieciska darbība, mazākais gaisa piesārņojums nedrīkstot būt, jo ferma taču esot pilsētiņas centrā…

Abi šie gadījumi ir atšķirīgi un savā ziņā līdzīgi. Labākais, ko mēs katrs varam darīt, ir nenoliegt, bet ļaut darītājam strādāt.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

22. novembrī 10.00 dzejas konkurss “Ojāram Vācietim 85”, Gaujienā. Apes novada skolu skatuves runas konkurss: 1.kl.-4.kl. Ojāra Vācieša pamatskolas zālē, 5.kl.-9.kl. Gaujienas tautas namā. Grupas “Vilki” koncerts.

22. novembrī 20.00 Alūksnes Kultūras centrā dokumentālā filma “Baltu ciltis”.

23. novembrī 10.00 Alsviķu kultūras namā senioru kopas “Noskaņa” ikmēneša tikšanās – saruna ar Alūksnes novada domes deputātu Druvi Mucenieku.

Lasīt tālāk »

Reklāma