Nevajag pārspīlēt

Sandra Apine

“25. maijā aizeju uz kapsētu – un tur brīvi pieejami stāv visu personu privātie dati!” tas ir tikai viens no jociņiem, kas publiskajā telpā parādījās, gaidot Vispārējo datu aizsardzības regulējuma ēru. Ja nopietni, te nekas nav pārkāpts, jo mirušā dati lielākoties nav aizsargājami, taču kopumā izskatās, ka tiek celta brēka nevietā. Un par šo ažiotāžu gan ir jāpateicas Latvijas valsts institūcijām, kas acīmredzot nav parūpējušās par to, lai viss visiem būtu skaidrs, jo tieši neziņa ir tā, kas rada satraukumu. Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, un līdz 25. maijam uz tiem vēl nav pagūts skaidri atbildēt. Valsts prezidenta kanceleja risina simtgadnieku datu aizsardzības jautājumu ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, vairākas pašvaldības jau krietni pirms regulas stāšanās spēkā bīstas publiski apsveikt savus jubilārus, jaunos vecākus un jaunlaulātos, savukārt policija, informējot presi par pārkāpumiem, notikuma vietu min ar precizitāti – Vidzemes reģionā. Kurā novadā? “Nedrīkst teikt”. Nu, nepārspīlēsim!

Īstenībā Latvijā spēkā esošais Fizisko personu datu aizsardzības likums ir bijis pietiekami bargs arī līdz šim, lai nebītos no Eiropas regulas. “Regula ir datu subjektam jeb cilvēkam par labu. Tās mērķis ir liegt bez mūsu atļaujas izmantot mūsu datus un pasargāt mūs kā patērētājus visus no mums nevajadzīgas reklāmdarbības. Tas arī viss, bet Latvijā tas tiek pārspīlēts. Ja var vienkāršas lietas samudžināt, tad uz to mēs reizēm esam meistari,” saka regulas ieviesēju – Eiropas Parlamenta – pārstāvis deputāts Krišjānis Kariņš, aicinot reformu nepārvērst par absurdu un katru konkrēto situāciju saprātīgi izvērtēt. Uz jautājumu, vai regula netraucēs mediju darbību, K. Kariņš ir lakonisks: “Tas būtu neaptverami, ja Eiropa ieviestu kaut ko tādu, kas traucētu brīvai preses darbībai. Presei jāstrādā tāpat kā agrāk.”

Jācer, ka tā arī notiks. Ir pilnīgi skaidrs, ka jaunais regulējums nav perfekts, taču cerams, ka tas ir solis pretī sistēmas sakārtošanai, taču Latvijas atbildīgajām iestādēm jāpieiet regulas interpretācijai saprātīgi, sekojot līdzi citu valstu praksei, lai neuzliktu pārāk lielus apgrūtinājumus Latvijas uzņēmējiem.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma