Ar vienu laulībā, ar otru – Kopdzīves likumā

Aivita Lizdika

Kas pāriem, kas dzīvo kopā jau daudzus gadus, traucē oficiāli noformēt attiecības, noslēgt laulību? Portālā Manabalss.lv iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanas nepieciešamību parakstījuši desmit tūkstoši iedzīvotāju, tādēļ Saeimas komisijai bija jālemj par likumu, kas nodrošinātu līdztiesību starp laulātiem un nelaulātiem pāriem.

Kopdzīves likuma iniciatori savu ierosinājumu pamato ar to, ka pašlaik nelaulāti partneri nav aizsargāti dažādās dzīves situācijās kā, piemēram, dzīvesbiedra nāves vai nelaimes gadījumā, kad partneris, piemēram, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā, problēmas sākas arī tad, kad jārisina mantojuma lietas, tāpat no valsts vai pašvaldības netiek piešķirts atbalsts dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Nelaulāti dzīvesdraugi negūst nodokļu atvieglojumus, arī sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā, tās ir citas juridiska rakstura problēmas, kas bieži vien rodas, dzīvojot nereģistrētā kopdzīvē, un kuras pat paredzēt nevaram.

Vēl ļaunāk – cilvēki kavējas juridiski nokārtot arī laulības šķiršanu, lai gan reālas kopdzīves laulātajiem vairs nav un tagad uzsākta kopīga saimniecība ar citu partneri. Pirmajā gadījumā varētu pieļaut, ka kopdzīvi partneri izvairās juridiski reģistrēt tādēļ, ka jāuzņemas zināma atbildība, kas visbiežāk baida tieši vīriešu kārtas pārstāvjus, lai arī abi kopā dzīvo jau sen un ir arī kopīgi bērni. Kas traucē nokārtot laulības šķiršanu, jo arī šādā gadījumā rodas virkne juridiska rakstura problēmu?

Kopdzīves likums paredz risināt daudzas problēmas, kas apgrūtina nelaulātu pāru dzīvi. Un, iespējams, ka daudzi no desmit tūkstošiem cilvēku, kas parakstījušies par šāda likuma izdošanu, savā dzīvē paredz arī variantu – ar vienu laulībā, ar otru Kopdzīves likumā!

Manuprāt, vienkāršāk būtu cilvēkiem pašiem uzņemties atbildību un, izvēloties dzīvot kopā, tomēr noslēgt laulību, nevis gaidīt īpašus likumus, kas atbalstītu pretēju rīcību. Protams, šo un līdzīgu apstākļu iespaidā valsts nedrīkst piespiest Latvijas pilsoņiem laulāties ar saviem dzīves partneriem, tā ir katra indivīda brīva izvēle. Tomēr tad arī jāpieņem, ka dažāda veida ģimenēm tās nebūs līdzīgas tiesības attiecībās ar valsti.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

22. novembrī 10.00 dzejas konkurss “Ojāram Vācietim 85”, Gaujienā. Apes novada skolu skatuves runas konkurss: 1.kl.-4.kl. Ojāra Vācieša pamatskolas zālē, 5.kl.-9.kl. Gaujienas tautas namā. Grupas “Vilki” koncerts.

22. novembrī 20.00 Alūksnes Kultūras centrā dokumentālā filma “Baltu ciltis”.

23. novembrī 10.00 Alsviķu kultūras namā senioru kopas “Noskaņa” ikmēneša tikšanās – saruna ar Alūksnes novada domes deputātu Druvi Mucenieku.

Lasīt tālāk »

Reklāma