Mācīsimies mainīties

Dace Plaude

Pavasaris šogad aizkavējies, taču šonedēļ tas beidzot pieteicis sevi ar siltākām dienām. Kā nekā tomēr jau aprīlis un cik tad vairs palicis līdz Lielajai Talkai. Taču strauji kūstošais sniegs atklāj arī pa ziemu uzkrājušos “kultūrslāni” – konfekšu papīrīšus, tukšas cigarešu paciņas, skārdenes, citus sadzīves atkritumus un arī daudz lielākas cūcības.

Pavasarī spilgtāk kā jebkurā citā gadalaikā ir saskatāmi šie kontrasti. Ziemā cūcības noslēpj uzsnigušais sniegs, bet vasarā – zaļums – uzaugusī zāle, saplaukušie koki. Taču kādam tas viss ir jāsatīra – sētniekiem, privātmāju īpašniekiem, kuri nebūt paši nav piemēslojuši apkārtni, un arī talkotājiem, kas piedalās Lielajā Talkā. Darāmā netrūkst, jo aina, kas atklājas pavasarī pēc sniega nokušanas vietās, kuras neapmeklē tie, kas Alūksni skata ar tūrista acīm, dažviet ir visai nepievilcīga.

Mana attieksme pret Lielo Talku ir divējāda. Ir prieks par tiem talciniekiem, kuri labiekārto savu daudzdzīvokļu māju apkārtnes, stāda kokus, atjauno kādu vides objektu vai šajā dienā paveic kādu citu labu darbu. Taču kādēļ tiem, kuri nepiemēslo apkārtējo vidi, būtu jātīra citu atstātie atkritumi? Lielās Talkas noslēgumā parasti ar lielu entuziasmu tiek skaitīti savāktie atkritumu maisi. Ļoti jau gribas cerēt, ka to paliek ar katru gadu arvien mazāk, taču dabā redzamais gan pagaidām to neliecina.

Lielā Talka šogad tiks rīkota jau desmito reizi un tās sauklis ir “Mainām Latviju! Maināmies paši!”. Jā, mainīties pašiem – tas patiešām ir svarīgi, apzinoties, ka tikai pašu ziņā būs tas, cik tīra būs vide ap mums. Nenosviest zemē papīru, izsmēķi, tukšu skārdeni vai cigarešu paciņu, bet iemest to atkritumu tvertnē taču nav nemaz tik grūti. Tāpat – šķirot atkritumus un izmest tos tiem paredzētajos konteineros, nevis maisu ar tiem izsviest ceļa malā vai kādā no piepilsētas mežiem… Taču, acīmredzot, vismaz pagaidām tas nemaz nenākas tik viegli, jo attieksme pret apkārtējo vidi joprojām ir diezgan bezatbildīga. Šajā ziņā lielākās cerības saistās ar mūsu bērniem un jauniešiem, kuri iesaistās dažādos vides izglītības projektos, piedalās Latvijas Zaļā punkta īstenotajās izglītojošajās kampaņās, akcijās un konkursos, mācoties būt atbildīgi par savu zemi Latviju.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma