Agrāk celties, nevis grozīt pulksteni

Aivita Lizdika

Par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu gada griezumā nu jau ir kļuvusi pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ. Marta pēdējā nedēļas nogalē pulksteņu rādītāju pavirzām par stundu uz priekšu, bet oktobra pēdējā nedēļas nogalē – par stundu atpakaļ.

Interesanti, ka vasaras laiku pirmo reizi ieviesa Vācijā 1915. gadā, lai pirmā Pasaules kara laikā ietaupītu ogļu patēriņu. Vēlākos gados dažādas valstis piegāja atšķirīgi šim jautājumam, gan ieviešot pāreju uz vasaras laiku, gan arī vēlāk no tā atsakoties, un līdz pat mūsdienām nav iegūts vienots viedoklis par to, cik labi vai slikti pāreja uz vasaras laiku ietekmē mūsu sadzīvi, veselību un enerģijas taupīšanu. Tikai nedaudzas ikdienas aktivitātes un profesijas ir tiešām atkarīgas no dienas gaismas, un lielākā daļa ikdienas darbu tomēr veicami pie mākslīgā apgaismojuma. Izpētīts arī tas, ka cilvēkiem tomēr vairāk patīk palikt ilgāk nomodā, nevis agrāk mosties nākamajā rītā. Aplūkojot tipisku strādājoša cilvēka ikdienas ritmu, varam secināt, ka Latvijas apstākļos rīta cēliens ar pamošanos sākas ap pulksten 7.00, darbdienu vidēji sākam ap 8.30, darbs beidzas ap 17.30, un gulēt dodamies  ap pulksten 23.00. Protams, katram šie laiki ir individuāli, bet pie šāda sadalījuma sadzīves dienas vidus ir ap pulksten 15.00, nevis 12.00 vai 13.00, kā esam pieraduši domāt, un atlikušais dienas posms līdz gulētiešanai izvēršas krietni vien garāks.

Ik gadu pulksteņa laika maiņas periodā vaimanājam, ka mainīt laiku nav nepieciešams, bet drīz vien pierodam un ātri par to piemirstam. Bet, kas tad ir labāks – ziemas – īstais joslas laiks vai vasaras laiks, kas ir plus viena stunda? Tieši vasaras periodā, kad ir garš diennakts gaišais periods, īstas nozīmes no vakara pusē pieliktās stundas nav – diena tik un tā ir gara. Ja būtu vēlme padarīt gaišākus vakarus, stundas pielikšanai nozīme drīzāk būtu pavasarī un rudenī. Arī ziemā dienas ir tik īsas, ka ar pieliktu vienu stundu nekas būtisks gan netiek iegūts.
Iespējams, cilvēkiem labāk vajadzētu padomāt par agrāku celšanos no rītiem, lai nevajadzētu virzīt pulksteņa rādītāju uz priekšu un atpakaļ un sūkstīties par to. Tas taču nevienam nav liegts, bet tad varētu ilgāku laiku pavadīt saules gaismā.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »