Daudz laimes dzimšanas dienā, Igaunija!

Dace Plaude

Rīt, 24. februārī, savu simtgadi un Neatkarības dienu svinēs mūsu kaimiņvalsts Igaunija. Tā kā dzīvojam triju valstu krustpunktā, arī Alūksnes un Apes novada vēsture ir cieši savijusies ar mūsu kaimiņiem igauņiem, no šīs puses nākušas daudzas izcilas personības, kuru dzimtas saknes iesniedzas Igaunijā.

Daudzi igauņu pēcteči šajā pusē dzīvo joprojām. Lai atceramies, ka Alūksnē un Apē savulaik darbojušās igauņu skola un igauņu biedrība. Atmodas gados Alūksnē interesenti varēja apgūt igauņu valodu un tika atjaunota igauņu biedrības darbība ar mērķi kopt, attīstīt un integrēt Latvijas kultūras dzīvē Alūksnes rajonā dzīvojošo igauņu tautas kultūru, valodu un tradīcijas, uzturēt sakarus ar Igaunijas un Latvijas kultūras iestādēm, sabiedriskajām un kultūrizglītojošajām organizācijām, sekmēt informācijas apmaiņu starp Latviju un Igauniju. Varbūt šo tēmu vērts plašāk papētīt un izveidot kādu izstādi Alūksnes muzejā?

Diemžēl kopš 2007. gada biedrība likvidēta, taču saikne ar Igauniju Alūksnes un Apes novados nav zudusi. Tā turpinās dažādos sadarbības projektos, kas Apes novadā turpinās saistībā ar uzņēmējdarbību, bet Alūksnes novada Veclaicenes pagastā – caur kultūras apmaiņu, jo Igaunijas amatiermākslas kolektīvi ir bieži viesi Veclaicenē, savukārt veclaicenieši – Igaunijā. Likumsakarīgi, ka šis mēnesis Veclaicenes pagastā ir Igaunijas mēnesis.

Igaunijas karogā ir trīs krāsas – zilā, melnā un baltā. Zilā atgādina par Igaunijas debesīm, zemi un jūru, baltā – par cilvēku tieksmi pēc prieka un gaismas, bet melnā ir zeme. Lai gan Latvijā dažkārt mēdz pazoboties par lēnajiem igauņiem, daudzās jomās mūsu kaimiņi ir mūs apsteiguši. Varbūt tādēļ, ka viņiem kaimiņos ir Somija. Kurš gan neatceras, ka padomju gados tik bieži tika braukts uz tuvējiem pierobežas veikaliem, kur varēja nopirkt desu un citus pārtikas produktus, kas šeit bija kļuvuši par deficītu… Tiesa, tagad kustība notiek pretējā virzienā un populārs kļuvis “alkohola tūrisms”, jo igauņi to lielos daudzumos pērk gan Alūksnē, gan Apē un ne tikai viņus vien uz Latviju vilina izdevīgās alkoholisko dzērienu cenas. Plašsaziņas līdzekļos ievērību izpelnījās ziņa, ka 24. februārī, Igaunijas valsts dzimšanas dienā, iecerēta akcija “24.02. Visi kopā uz Latviju!” – protesta brauciens, ar kuru cilvēki protestēs pret kraso alkohola un degvielas akcīzes nodokļa kāpumu, kas mūsu ziemeļu kaimiņus spiež doties iepirkšanās tūrēs uz Latviju.

Taču, sagaidot Igaunijas dzimšanas dienu, labāk atcerēsimies leģendāro Diānas Zandes Lāsmiņas aicinājumu Ulda Dumpja Ērikam: “Aizved mani uz Munameģi!” no filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Ziemera un Veclaicenes pagasta amatiermākslas kolektīvi Munameģī kāps šovasar, jūlijā, kad tradicionāli notiek Munameģa svētki un tiek svinēta skatu torņa dzimšanas diena. Latvijas un Igaunijas 100 gadē viņi nolēmuši iepazīt 100 pierobežas kalnus un šonedēļ sveicienus Igaunijai sūtīja no Vizlas kalna.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

22. novembrī 10.00 dzejas konkurss “Ojāram Vācietim 85”, Gaujienā. Apes novada skolu skatuves runas konkurss: 1.kl.-4.kl. Ojāra Vācieša pamatskolas zālē, 5.kl.-9.kl. Gaujienas tautas namā. Grupas “Vilki” koncerts.

22. novembrī 20.00 Alūksnes Kultūras centrā dokumentālā filma “Baltu ciltis”.

23. novembrī 10.00 Alsviķu kultūras namā senioru kopas “Noskaņa” ikmēneša tikšanās – saruna ar Alūksnes novada domes deputātu Druvi Mucenieku.

Lasīt tālāk »

Reklāma