Aiz reformām “pazūd” cilvēks

Dace Plaude

Skola ir pagasta sirds. Tā nav tikai mācību iestāde, bet izsenis ir bijusi kultūras un sabiedrisko norišu centrs. Tur, kur ir skola, ir dzīvība.

Pērnā gada nogalē Ilzenē tika svinēta skolas 30 gadu jubileja, kas savā ziņā bija atvadas no savas skolas, jo ar nākamo mācību gadu tā tiks slēgta. Līdzīgas atvadas no skolas Jaunlaicenē bija tikšanās Jaunlaicenes pagasta tautas namā – šoreiz – Latvijas simtgadei veltītajā pasākumu ciklā “Latvijai 100“. Sarunas 10×10“”, un pirmā šī cikla tēma bija “Izglītība”. Jo arī Jaunlaicenē ar nākamo gadu sākumskolas vairs nebūs.

Gatavojoties šim pasākumam, pagasta kultūras darbinieces bija apkopojušas ziņas par skolu darbību Jaunlaicenes pusē, kas bijusi visai rosīga un sākusies jau tālajā 1683. gadā, kad Ernsts Gliks dibināja Apukalna draudzes skolu. Kā liecina “Izglītības ministrijas mēnešrakstā” 1934. gada 1. janvāra izdevumā atrodamās ziņas, 1774. gadā Jaunlaicenes pagastā darbojušās pat 12 skolas, Veclaicenē trīs, Repekalnā viena, Karvā viena, Kornetā viena…

Daudzi jaunlaicenieši par savu joprojām sauc Majorskolu, kura darbojusies pirmās brīvvalsts laikā, vācu laikā un līdz 1965. gadam padomju laikā. 1955./ 56. mācību gadā tajā mācījušies 127 bērni. Tagad tas izklausās neticami, jo lauki ir tukši, tajos palikuši lielākoties pensijas vai pirmspensijas vecuma cilvēki, bet jaunie devušies uz ārzemēm vai lielākām pilsētām.

Protams, visu var pamatot ekonomiski – ar skaitļiem un aprēķiniem, piesaukt izglītības kvalitāti, taču aiz tā visa “pazūd” cilvēks – mazais skolas bērns, kurš varbūt daudz labāk jūtas un apgūst zināšanas mazākā klases kolektīvā, kurā skolotājs bērniem var veltīt vairāk laika un uzmanības. Ne vienmēr maza lauku skola nozīmē zemu izglītības kvalitāti, un arī Alūksnes novadā ir šādas skolas ar labiem mācību sasniegumiem.

Izglītības joma vienmēr bijusi pakļauta pārmaiņām, dažādām reorganizācijām un reformām, skolas tikušas slēgtas, dibinātas jaunas, taču mazo skolu slēgšana vienmēr bijusi un būs emocionāli sāpīga, jo slēgtās skolas, kas glabājušas sevī gadu desmitos krātas vērtības, liecības par izglītības vēsturi, lielākoties tā arī paliek tukšas. Maz ticams, ka Jaunlaicenes pagastā jelkad vēl būs kāda izglītības iestāde. Zīmīgi, ka savulaik bijusi iecere Jaunlaicenē celt jaunu skolas ēku. Ja tā būtu īstenota, tad Alūksnes novadā tagad būtu par vienu potenciālu pansionāta ēku vairāk…

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »