Pierobežas īpašais šarms

Ilze Bogdanova

Atkārtošana esot visu zināšanu māte, vēsta tautā populārs teiciens. Gadiem ejot, par šīs frāzes atbilstību patiesībai pārliecinies arvien vairāk un vairāk. Lai arī parasti tas tiek izmantots attiecībā uz zināšanām un praktiskām darbībām, izrādās, šo frāzi var piemērot arī sajūtu un emociju gadījumā. To spilgti pierādīja aizvadītā piektdiena, kad Cēsīs notiekošā sarunu festivāla “Lampa” laikā varēja iesaistīties sarunā ar Alūksnes un Apes novadu iedzīvotājiem “Cilvēki un robežas. Cilvēki pie robežas”.

Dodoties uz pasākumu, likās, ka šī saruna vairāk būs piemērota cilvēkiem, kuru dzīvesvieta atrodas tālu no pierobežas teritorijām un kuriem nav ne mazākā priekšstata par to, ko nozīmē dzīvot šādā reģionā. Šī iemesla dēļ palika žēl, ka nelabvēlīgie laika apstākļi un sarunai atvēlētās telts ierobežotās iespējas patverties no lietus ietekmēja klausītāju skaitu. Ar lielu daļu no sarunā iesaistītajām personām ir sanācis saskarties ikdienā, tāpēc atrasties klausītāju vidū vairāk mudināja ziņkārība – kas būs tās lietas, kas tiks izceltas, runājot par dzīvi pierobežā, kas būs tās stiprās un vājās puses, ko katrs no viņiem minēs, un kāds būs kopējais iespaids, kas tiks radīts tiem, kuri to nekad nav izbaudījuši. Tiesa, reālā situācija gan izvērtās citādāka un sarunas izskaņā radās pārliecība, ka dzirdēt tajā runāto būtu bijis vērtīgi arī tiem, kas pierobežā dzīvo jau gadiem. Sarunas gaitā pamazām pazuda sākotnējie priekšstati, ka tajā neuzzināšu neko jaunu. Katrs runātājs, stāstot par dzīvi pierobežā no sava skatpunkta, lika paskatīties uz visu ar jaunu skatījumu, līdz beigās neatlika nekas cits, kā vien piekrist daudzu citu teiktajam – sarunas pēcgarša bija saviļņojoša ar lielu lepnumu par piederību pierobežai, kur dzīvo neparasti cilvēki.

Šī atskārsme šķiet vērtīgākais ieguvums no sarunu festivāla “Lampa”, kas, pēc organizatoru sniegtajām ziņām, pulcējis vairāk nekā 10 000 cilvēku. Vērtīgāks pat par to, ka pirmo reizi Alūksnes un Apes novadiem bijusi iespēja kļūt par daļu no vērienīgā pasākuma. Satiekoties ikdienā, sarunās, galvenokārt, tiek skartas aktuālās tēmas vai personīgie jaunumi. Savukārt, runājoties ar cilvēkiem no citiem novadiem, kas interesējas par dzīvi pierobežā, grūti izstāstīt un aprakstīt sajūtas, ja tās nekad nav izbaudītas. Šī iemesla dēļ var teikt tikai paldies tiem, kas radīja iespēju paklausīties līdzcilvēkos par lietām, kas mums ir kopīgas, lai saprastu, kā mums tomēr ir paveicies, ka varam dzīvot šeit.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

No 3. oktobra Bejas novadpētniecības centrā simtgades devums Latvijai – audīsim rakstainu jostu, aicināti visi ieaust savu josliņu.

No 15. oktobra Mārkalnes tautas namā Mālupes rokdarbu pulciņa “Annele” darbu izstāde.

16. oktobrī 14.00 Zeltiņu bibliotēkā lekcija un diskusija par vidi – atkritumiem un to šķirošanu, kā samazināt aiz sevis atstāto ekoloģisko pēdu un dzīvot videi draudzīgāk. Pieredzē un zināšanās dalīsies Agate un Sigita Mūrnieces un Anita Maksima. Pieteikšanās Zeltiņu bibliotēkā.

Lasīt tālāk »