Uzdrošināšanās kā aicinājums

Dace Plaude

Visā Latvijā ar atceres pasākumiem šonedēļ tika pieminētas 1941. gada 14. jūnija deportācijas. Kalendārā tā ir komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Taču tā nav bijis vienmēr, un vairākus gadu desmitus par šiem traģiskajiem notikumiem vēsture klusēja, taču tos savās sirdīs pieminēja tie, kuriem bija lemts piedzīvot izsūtījuma moku ceļus.

Laiks paiet ātri, un šovasar aprit jau 30 gadi kopš 1987. gada 14. jūnija, kad Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupa “Helsinki – 86”, kurā darbojās arī alūksnietis Alfrēds Zariņš, sarīkoja ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, lai pieminētu 1941. gada deportāciju upurus. Šis notikums kļuva par vienu no Atmodas priekšvēstnešiem un to nespēja izjaukt pat todien sarīkotie riteņbraukšanas svētki pie Brīvības pieminekļa. Arī šie notikumi tagad jau ir vēsture, par tiem atgādina uzfilmētie kadri, kā cilvēktiesību aizstāvības grupas “Helsinki – 86” dalībnieki dodas nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Tolaik tā bija liela uzdrošināšanās, un tieši ar šādu nosaukumu 14. jūnijā Rīgā, Latvijas Kara muzejā tika atklāta izstāde, kurā skatāmas vēsturiskas fotogrāfijas, operatora Raita Valtera uzfilmētie videomateriāli, kā arī dažas simboliskas lietas, tajā skaitā tautastērps, kurā bija tērpusies Eva Biteniece ziedu nolikšanas akcijas laikā pirms 30 gadiem.

Pēc grupas “Helsinki – 86” gājiena pie Brīvības pieminekļa ledus sakustējās. Tovasar 23. augustā “helsinkieši” organizēja manifestāciju un ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, pieminot 1939. gadā noslēgtā Molotova – Ribentropa pakta upurus. Tāpat kā 14. jūnijā, arī 23. augustā, sekoja cilvēku aresti, taču bija skaidrs, ka pārmaiņas Latvijā ir neizbēgamas. Nākamā gada 1. un 2. jūnijā notika Latvijas Rakstnieku savienības rīkotais plēnums, kurā piedalījās arī citu radošo savienību pārstāvji, bet 7. oktobrī Mežaparkā – lielā tautas manifestācija, kas pulcēja cilvēku tūkstošus no visas Latvijas. Nākamajā dienā tika nodibināta Latvijas Tautas fronte.

Tagad dzīvojam laikā, kad ikviens var brīvi paust savus uzskatus un viedokli. Tas vairs neprasa uzdrīkstēšanos, bet ir pašsaprotami. Un tieši tādēļ ir vērts atcerēties cilvēkus, kuru uzdrošināšanās un pārliecība bija aicinājums arī citiem nostāties uz pārmaiņu ceļa.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • bizonis: Ja ministri ir tik švaki, ka tiem vajadzīgi padomnieki un konsult...

  • taurs: Par tiem droniem vispār vajadzētu dot purnā....

  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma