Uzdrošināšanās kā aicinājums

Dace Plaude

Visā Latvijā ar atceres pasākumiem šonedēļ tika pieminētas 1941. gada 14. jūnija deportācijas. Kalendārā tā ir komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Taču tā nav bijis vienmēr, un vairākus gadu desmitus par šiem traģiskajiem notikumiem vēsture klusēja, taču tos savās sirdīs pieminēja tie, kuriem bija lemts piedzīvot izsūtījuma moku ceļus.

Laiks paiet ātri, un šovasar aprit jau 30 gadi kopš 1987. gada 14. jūnija, kad Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupa “Helsinki – 86”, kurā darbojās arī alūksnietis Alfrēds Zariņš, sarīkoja ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, lai pieminētu 1941. gada deportāciju upurus. Šis notikums kļuva par vienu no Atmodas priekšvēstnešiem un to nespēja izjaukt pat todien sarīkotie riteņbraukšanas svētki pie Brīvības pieminekļa. Arī šie notikumi tagad jau ir vēsture, par tiem atgādina uzfilmētie kadri, kā cilvēktiesību aizstāvības grupas “Helsinki – 86” dalībnieki dodas nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Tolaik tā bija liela uzdrošināšanās, un tieši ar šādu nosaukumu 14. jūnijā Rīgā, Latvijas Kara muzejā tika atklāta izstāde, kurā skatāmas vēsturiskas fotogrāfijas, operatora Raita Valtera uzfilmētie videomateriāli, kā arī dažas simboliskas lietas, tajā skaitā tautastērps, kurā bija tērpusies Eva Biteniece ziedu nolikšanas akcijas laikā pirms 30 gadiem.

Pēc grupas “Helsinki – 86” gājiena pie Brīvības pieminekļa ledus sakustējās. Tovasar 23. augustā “helsinkieši” organizēja manifestāciju un ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, pieminot 1939. gadā noslēgtā Molotova – Ribentropa pakta upurus. Tāpat kā 14. jūnijā, arī 23. augustā, sekoja cilvēku aresti, taču bija skaidrs, ka pārmaiņas Latvijā ir neizbēgamas. Nākamā gada 1. un 2. jūnijā notika Latvijas Rakstnieku savienības rīkotais plēnums, kurā piedalījās arī citu radošo savienību pārstāvji, bet 7. oktobrī Mežaparkā – lielā tautas manifestācija, kas pulcēja cilvēku tūkstošus no visas Latvijas. Nākamajā dienā tika nodibināta Latvijas Tautas fronte.

Tagad dzīvojam laikā, kad ikviens var brīvi paust savus uzskatus un viedokli. Tas vairs neprasa uzdrīkstēšanos, bet ir pašsaprotami. Un tieši tādēļ ir vērts atcerēties cilvēkus, kuru uzdrošināšanās un pārliecība bija aicinājums arī citiem nostāties uz pārmaiņu ceļa.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

17. jūlijā 14.00 Veclaicenes klubiņā „Caur J. Prangeļa diapozitīviem ieskatīsimies Veclaicenes vakardienā”.

18. jūlijā – 19. augustā Alūksnes Kultūras centrā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības veidotā ceļojošā izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Izstādē stāsts arī par Alsviķu bibliotēku.

20. jūlijā 18.00 Alsviķu kultūras namā animācijas filma bērniem “Kukaiņu slepenā dzīve”.

21. jūlijā “Stipro skrējiens Ilzenē” apvidus šķēršļu skrējiens “Melnupes kauss”. Ierašanās un reģistrācija no 10.00, starts 12.00. Starta vieta – Alūksnes novada Ilzenes pagasta teritorijā pie Melnupes, autoceļu Līzespasts – Zeltiņi (P44) un Čonkas – Ilzenes Muiža (V375) krustojumā, GPS 57.382518 26.699189.

Lasīt tālāk »