Pašiem sava Gaismas pils

Dace Plaude

Gaismas pils – šie divi vārdi asociējas vispirms ar izcilā latviešu komponista Jāzepa Vītola kora dziesmu, kas ir kļuvusi par Dziesmu svētku simbolu. 21. gadsimta Latvijā tā dēvē Latvijas Nacionālo bibliotēku, kuras jauno ēku projektējis pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts un kas ir viena no nozīmīgākajām kultūras būvēm.

Arī mums, Alūksnē, ir sava mazā Gaismas pils – Alūksnes pilsētas bibliotēka.
Bibliotēku loma un funkcijas pēdējos gados ir mainījušās. Tas licis mainīties arī bibliotēku ēkām, to arhitektūrai un dizainam. Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi Latvijā piedzīvojušas daudzas publiskās bibliotēkas. Tas liecina par lielu pašvaldības apņēmību un izpratni par bibliotēkas nozīmi vietējai sabiedrībai. Mūsdienīga bibliotēka nav vairs tikai grāmatu glabātuve, tā ir arī savas pilsētas, pagasta kultūras un sabiedriskās dzīves centrs, brīvā laika pavadīšanas vieta. Bibliotēkās sastopas cilvēks un zināšanas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis liels notikums. Par to bija iespēja pārliecināties, Alūksnes muzejā februārī apskatot izstādi “Latvijas mazās gaismas pilis”. Redzot, kādas pārmaiņas notikušas ne tikai Latvijas pilsētu, bet arī pagastu bibliotēkās, pārņēma balta skaudība, jo skaistas, mūsdienīgas telpas jau sen ir pelnījusi arī Alūksnes pilsētas bibliotēka.

Savas pastāvēšanas laikā bibliotēkai bijušas vairākas mājvietas. Pēdējā no tām – kopš 1974. gada – ēka Lielā Ezera ielā 24. Par Gaismas pili to nenosauksi, taču garīgā izpratnē mūsu bibliotēka tāda noteikti ir. Tikšanās ar Latvijā pazīstamiem rakstniekiem un dzejniekiem, ar interesantām personībām, Bibliotēkas Draugu klubiņa aktivitātes, izstādes par novada kultūrvēsturi, alūksniešu vaļaspriekiem un vietējo mākslinieku izstādes ir tikai neliela daļa no daudzveidīgā piedāvājuma bibliotēkas lietotājiem un alūksniešiem. Taču ik reizi, kad pa stāvajām kāpnēm kāpju ēkas otrajā stāvā, simboliski šķiet, ka tas ir kāpiens Stikla kalnā.

Šodien pēc divu gadu pārtraukuma Alūksnē atkal notiek Grāmatu svētki, ko Alūksnes pilsētas bibliotēka rīko sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību. Bibliotēkas darbinieki sarūpējuši plašu pasākumu programmu dažādu vecumu auditorijai – gan pieaugušajiem un jauniešiem, gan bērniem un pusaudžiem. Svētku norises vieta ir jaunais Alūksnes Kultūras centrs. Vai jaunā veidolā kādreiz būs lemts atdzimt arī mūsu bibliotēkai?

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

No 3. oktobra Bejas novadpētniecības centrā simtgades devums Latvijai – audīsim rakstainu jostu, aicināti visi ieaust savu josliņu.

No 15. oktobra Mārkalnes tautas namā Mālupes rokdarbu pulciņa “Annele” darbu izstāde.

16. oktobrī 14.00 Zeltiņu bibliotēkā lekcija un diskusija par vidi – atkritumiem un to šķirošanu, kā samazināt aiz sevis atstāto ekoloģisko pēdu un dzīvot videi draudzīgāk. Pieredzē un zināšanās dalīsies Agate un Sigita Mūrnieces un Anita Maksima. Pieteikšanās Zeltiņu bibliotēkā.

Lasīt tālāk »