Vai atkal briest kārtējā nepārdomātā reforma?

Aivita Lizdika

Tikko Izglītības un zinātnes ministrija, neuzklausot studentu un augstākās izglītības mācībspēku viedokli, realizēja augstskolu tīkla reformu, likvidējot Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju. Nu tiek sperts nākamais solis – neieklausoties pedagogu un bērnu vecāku domās, izglītības politikas veidotāji atkārtoti cenšas veikt sešgadnieku reformu, uzsverot, ka Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij jādara viss, lai vidusskolas solos nesēž “pārauguši” deviņpadsmitgadīgi jaunieši, kuriem jābūt darba tirgū.

Ideja, iespējams, nav peļama, bet, vai esam aizdomājušies, cik šī reforma būs efektīva un cik daudz tā mums atkal izmaksās? Pirms vairākiem gadiem valsts par prioritāti izvirzīja bērnudārzu radīšanu, ieguldīja naudu to izveidei, radīja tur pirmsskolas grupas sešgadnieku sagatavošanai skolai. Nu rindas uz bērnudārziem ir sarukušas, un visa uzmanība tiek veltīta skolu optimizācijai. Tas nozīmē, ka vecākiem savi bērni jau no sešiem gadiem būs jāved mācībām uz tuvāko mācību iestādi, kura tagad vairs nav katrā pagastā. Tāpat ģimenēm jādomā, kur sešgadnieku “likt” vasarā, jo skolas brīvlaiks ir trīs mēneši, bet bērnudārzā, kad dārziņš bija slēgts, vecāki varēja doties kopā ar saviem bērniem mēnesi ilgā atvaļinājumā.

Kritiku neiztur arī norāde, ka deviņpadsmitgadīgam jaunietim jābūt konkurētspējīgam darba tirgū. Valstī valda bezdarbs, bet darba sludinājumos redzam, ka visur tiek meklēts pēc darbiniekiem ar pieredzi. Kur tikko vidusskolu beigušam jaunietim ņemt darba pieredzi? Vai tā nebūs jauniešu bezdarba mākslīga radīšana?

Jautājumu ir daudz, bet vai Izglītības un zinātnes ministrija spēs rast uz tiem argumentētas atbildes, vai ieklausīsies vecākos un pedagogos, vai tā atkal būs par katru cenu panāktā reforma ķeksīša pēc?

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

No 3. oktobra Bejas novadpētniecības centrā simtgades devums Latvijai – audīsim rakstainu jostu, aicināti visi ieaust savu josliņu.

No 15. oktobra Mārkalnes tautas namā Mālupes rokdarbu pulciņa “Annele” darbu izstāde.

19. oktobrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā Erudītu klubiņš “Neparastie dzīvnieki”.

19. oktobrī 22.00 Liepnas tautas namā diskoballe.

20. oktobrī 10.00 Zeltiņu bibliotēkā lekcija un diskusija par vidi – atkritumiem un to šķirošanu, kā samazināt aiz sevis atstāto ekoloģisko pēdu un dzīvot videi draudzīgāk.

Lasīt tālāk »