Vai atkal briest kārtējā nepārdomātā reforma?

Aivita Lizdika

Tikko Izglītības un zinātnes ministrija, neuzklausot studentu un augstākās izglītības mācībspēku viedokli, realizēja augstskolu tīkla reformu, likvidējot Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju. Nu tiek sperts nākamais solis – neieklausoties pedagogu un bērnu vecāku domās, izglītības politikas veidotāji atkārtoti cenšas veikt sešgadnieku reformu, uzsverot, ka Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij jādara viss, lai vidusskolas solos nesēž “pārauguši” deviņpadsmitgadīgi jaunieši, kuriem jābūt darba tirgū.

Ideja, iespējams, nav peļama, bet, vai esam aizdomājušies, cik šī reforma būs efektīva un cik daudz tā mums atkal izmaksās? Pirms vairākiem gadiem valsts par prioritāti izvirzīja bērnudārzu radīšanu, ieguldīja naudu to izveidei, radīja tur pirmsskolas grupas sešgadnieku sagatavošanai skolai. Nu rindas uz bērnudārziem ir sarukušas, un visa uzmanība tiek veltīta skolu optimizācijai. Tas nozīmē, ka vecākiem savi bērni jau no sešiem gadiem būs jāved mācībām uz tuvāko mācību iestādi, kura tagad vairs nav katrā pagastā. Tāpat ģimenēm jādomā, kur sešgadnieku “likt” vasarā, jo skolas brīvlaiks ir trīs mēneši, bet bērnudārzā, kad dārziņš bija slēgts, vecāki varēja doties kopā ar saviem bērniem mēnesi ilgā atvaļinājumā.

Kritiku neiztur arī norāde, ka deviņpadsmitgadīgam jaunietim jābūt konkurētspējīgam darba tirgū. Valstī valda bezdarbs, bet darba sludinājumos redzam, ka visur tiek meklēts pēc darbiniekiem ar pieredzi. Kur tikko vidusskolu beigušam jaunietim ņemt darba pieredzi? Vai tā nebūs jauniešu bezdarba mākslīga radīšana?

Jautājumu ir daudz, bet vai Izglītības un zinātnes ministrija spēs rast uz tiem argumentētas atbildes, vai ieklausīsies vecākos un pedagogos, vai tā atkal būs par katru cenu panāktā reforma ķeksīša pēc?

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

  • BB: Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt p...

  • haha: ak dievs...

  • ooo: Atdodiet Mairim....

24. janvārī Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana „Darbnīca dvēselei” –“…kas ar lellēm nespēlējās, tas laimi neredzēja…”.

24. janvārī 9.00 Alsviķu bibliotēkā senioru grupas “Par prieku sev un citiem” tikšanās.

24. janvārī 10.00 Jaunannas bibliotēkā senioru tikšanās sadarbībā tautas namu. Kavēšanās atmiņās, aplūkojot vecos foto albumus.

25. janvārī 14.00 Veclaicenes klubiņā „Caur J. Prangeļa diapozitīviem ieskatīsimies Veclaicenes vakardienā”.

Lasīt tālāk »