Bagāts mūžs, kas iedvesmo

Dace Plaude

Vakar Mūžībā tika pavadīta Latvijas kora mūzikas leģenda – izcilais latviešu kordiriģents un Dziesmu svētku virsdiriģents Gido Kokars. “Es dzīvošu tikai tik ilgi, cik es pats gribēšu!” – šie viņa sacītie vārdi arī jau kļuvuši leģendāri un apstiprina, ka dzīvotgriba bijusi ārkārtīgi stipra, ja šajā saulē pavadīti 95 mūža gadi.

Līdzās savam brālim Imantam Kokaram, Haraldam Mednim, Jānim Dūmiņam, Daumantam Gailim Gido Kokars ir piederīgs tai Dziesmu svētku virsdiriģentu plejādei, kas joprojām ir spilgtā atmiņā arī mūsu puses koru dziedātājiem, kuri Mežaparka lielajā estrādē pakļāvušies šo virsdiriģentu žestam. Ar Gido Kokaru pēdējā tikšanās viņiem bija vēl pavisam nesen – pērnā gada 28. maijā, kad vairāk nekā 2500 dalībnieki no 54 Latvijas novadiem pulcējās Vidzemes un Latgales koru un pūtēju orķestru svētkos Alūksnē. Svētku koncerta “Uguns sirdī kursies tev” noslēgumā diriģents kāpa uz skatuves Pilssalas estrādē, lai diriģētu vienu pantu latviešu tautas dziesmai “Pūt, vējiņi”. Dziedātāji Gido Kokaru sveica ar ovācijām un tas vienlaikus bija sveiciens viņam gaidāmajā 95 gadu jubilejā, kas apritēja augustā.

Domājot par to, kāds ir bijis kordiriģenta ilgmūžības noslēpums, šķiet, lielā mērā, tas ir meklējams viņa neizsīkstošajā enerģijā un vitalitātē, savu dzīvi veltot mūzikai, un šo enerģiju gan dodot, gan saņemot pretī no koru dziedātājiem. Gido Kokars bijis pasaulslavenā Rīgas kamerkora “Ave Sol” direktors un uzvedumu daļas vadītājs, diriģents un kora mākslinieks, skolotāju kora “Daina” dibinātājs, ilggadējs kora “Daile” vadītājs, profesors Latvijas Mūzikas akadēmijā. Brāļi Kokari savas dzīves laikā izaudzinājuši vairākas diriģentu un dziedātāju paaudzes.

Kādā intervijā, atbildot uz jautājumu, kā saglabāt ilgu un skaistu dzīvi, diriģents sacījis, ka vispirms ir jārūpējas pašam par sevi un jāuztur labs garastāvoklis, darot to, kas patīk. Tādēļ nav šaubu, ka ar patikšanu nospēlēta arī epizode vienā no romantiskākajām Rīgas kinostudijas mākslas filmām “Motociklu vasara”, kurā Gido Kokars redzams kolorītā mehanizatora lomā, pamanoties nodemonstrēt ne tikai savu temperamentu un aktieriskās dotības, bet arī lielisko balsi.

1 komentārs

  1. apenite:

    Labi vārdi!

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Ziema: Atceros Jūsu mammu kā brīnišķīgu,iejūtīgu pedagoģi un skolas dire...

  • Repsis: Pāris gadi būs jagaida....

  • līdzjūtīgais: Cepuri nost,prieks par jaunajiem uzņēmējiem tikai vai cilvēki zin...

  • tautietis: Aizmirsa akcentēt, ka to darīja pirms vēlēšanām, lai varētu teikt...

  • Lilija: Kaut arī bilde ir pasena, tomēr tas ir īpašs skatījums uz bērnu s...

  • apenite: Labi vārdi!...

20. septembrī 12.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkā tikšanās ar dzejnieci, dramaturģi, rakstnieci Ingu Gaili.

20. septembrī 14.00 Malienas tautas nama mazajā zālē literāri muzikāla pēcpusdiena “Es Tevī iemīlēšos rudenī…”. Uz tikšanos aicina dāmu klubiņa “Ābele” dalībnieces un dzejniece Biruta Koknese.

21. septembrī Alūksnes pilsētas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļā bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas ekspertu pēcpusdiena “Spilgtākie iespaidi”.

22. septembrī pie Ilzenes pamatskolas Olimpiskā diena.

Lasīt tālāk »