Bagāts mūžs, kas iedvesmo

Dace Plaude

Vakar Mūžībā tika pavadīta Latvijas kora mūzikas leģenda – izcilais latviešu kordiriģents un Dziesmu svētku virsdiriģents Gido Kokars. “Es dzīvošu tikai tik ilgi, cik es pats gribēšu!” – šie viņa sacītie vārdi arī jau kļuvuši leģendāri un apstiprina, ka dzīvotgriba bijusi ārkārtīgi stipra, ja šajā saulē pavadīti 95 mūža gadi.

Līdzās savam brālim Imantam Kokaram, Haraldam Mednim, Jānim Dūmiņam, Daumantam Gailim Gido Kokars ir piederīgs tai Dziesmu svētku virsdiriģentu plejādei, kas joprojām ir spilgtā atmiņā arī mūsu puses koru dziedātājiem, kuri Mežaparka lielajā estrādē pakļāvušies šo virsdiriģentu žestam. Ar Gido Kokaru pēdējā tikšanās viņiem bija vēl pavisam nesen – pērnā gada 28. maijā, kad vairāk nekā 2500 dalībnieki no 54 Latvijas novadiem pulcējās Vidzemes un Latgales koru un pūtēju orķestru svētkos Alūksnē. Svētku koncerta “Uguns sirdī kursies tev” noslēgumā diriģents kāpa uz skatuves Pilssalas estrādē, lai diriģētu vienu pantu latviešu tautas dziesmai “Pūt, vējiņi”. Dziedātāji Gido Kokaru sveica ar ovācijām un tas vienlaikus bija sveiciens viņam gaidāmajā 95 gadu jubilejā, kas apritēja augustā.

Domājot par to, kāds ir bijis kordiriģenta ilgmūžības noslēpums, šķiet, lielā mērā, tas ir meklējams viņa neizsīkstošajā enerģijā un vitalitātē, savu dzīvi veltot mūzikai, un šo enerģiju gan dodot, gan saņemot pretī no koru dziedātājiem. Gido Kokars bijis pasaulslavenā Rīgas kamerkora “Ave Sol” direktors un uzvedumu daļas vadītājs, diriģents un kora mākslinieks, skolotāju kora “Daina” dibinātājs, ilggadējs kora “Daile” vadītājs, profesors Latvijas Mūzikas akadēmijā. Brāļi Kokari savas dzīves laikā izaudzinājuši vairākas diriģentu un dziedātāju paaudzes.

Kādā intervijā, atbildot uz jautājumu, kā saglabāt ilgu un skaistu dzīvi, diriģents sacījis, ka vispirms ir jārūpējas pašam par sevi un jāuztur labs garastāvoklis, darot to, kas patīk. Tādēļ nav šaubu, ka ar patikšanu nospēlēta arī epizode vienā no romantiskākajām Rīgas kinostudijas mākslas filmām “Motociklu vasara”, kurā Gido Kokars redzams kolorītā mehanizatora lomā, pamanoties nodemonstrēt ne tikai savu temperamentu un aktieriskās dotības, bet arī lielisko balsi.

1 komentārs

  1. apenite:

    Labi vārdi!

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

  • BB: Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt p...

22. maijā 14.30 Alūksnes pilsētas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļā Erudītu klubiņa nodarbība “Ko tu zini par drošību?”.

23. maijā, apliecinot savu mīlestību Latvijai, izzinošs brauciens senioriem – Smiltenes novads, Valkas novadu, Strenču novads, Beverīnas novads. Pieteikšanas līdz 18. maijam un informācija pa tālruni 25775584.

23. maijā 10.00 Jaunannas tautas namā senioru ikmēneša tikšanās.

24. maijā 16.30 – 18.30 Alūksnes Muižas parkā pie Eola tempļa skriešanas seriāla “Alūksnes pavasaris” noslēguma kārta.

Lasīt tālāk »