Bagāts mūžs, kas iedvesmo

Dace Plaude

Vakar Mūžībā tika pavadīta Latvijas kora mūzikas leģenda – izcilais latviešu kordiriģents un Dziesmu svētku virsdiriģents Gido Kokars. “Es dzīvošu tikai tik ilgi, cik es pats gribēšu!” – šie viņa sacītie vārdi arī jau kļuvuši leģendāri un apstiprina, ka dzīvotgriba bijusi ārkārtīgi stipra, ja šajā saulē pavadīti 95 mūža gadi.

Līdzās savam brālim Imantam Kokaram, Haraldam Mednim, Jānim Dūmiņam, Daumantam Gailim Gido Kokars ir piederīgs tai Dziesmu svētku virsdiriģentu plejādei, kas joprojām ir spilgtā atmiņā arī mūsu puses koru dziedātājiem, kuri Mežaparka lielajā estrādē pakļāvušies šo virsdiriģentu žestam. Ar Gido Kokaru pēdējā tikšanās viņiem bija vēl pavisam nesen – pērnā gada 28. maijā, kad vairāk nekā 2500 dalībnieki no 54 Latvijas novadiem pulcējās Vidzemes un Latgales koru un pūtēju orķestru svētkos Alūksnē. Svētku koncerta “Uguns sirdī kursies tev” noslēgumā diriģents kāpa uz skatuves Pilssalas estrādē, lai diriģētu vienu pantu latviešu tautas dziesmai “Pūt, vējiņi”. Dziedātāji Gido Kokaru sveica ar ovācijām un tas vienlaikus bija sveiciens viņam gaidāmajā 95 gadu jubilejā, kas apritēja augustā.

Domājot par to, kāds ir bijis kordiriģenta ilgmūžības noslēpums, šķiet, lielā mērā, tas ir meklējams viņa neizsīkstošajā enerģijā un vitalitātē, savu dzīvi veltot mūzikai, un šo enerģiju gan dodot, gan saņemot pretī no koru dziedātājiem. Gido Kokars bijis pasaulslavenā Rīgas kamerkora “Ave Sol” direktors un uzvedumu daļas vadītājs, diriģents un kora mākslinieks, skolotāju kora “Daina” dibinātājs, ilggadējs kora “Daile” vadītājs, profesors Latvijas Mūzikas akadēmijā. Brāļi Kokari savas dzīves laikā izaudzinājuši vairākas diriģentu un dziedātāju paaudzes.

Kādā intervijā, atbildot uz jautājumu, kā saglabāt ilgu un skaistu dzīvi, diriģents sacījis, ka vispirms ir jārūpējas pašam par sevi un jāuztur labs garastāvoklis, darot to, kas patīk. Tādēļ nav šaubu, ka ar patikšanu nospēlēta arī epizode vienā no romantiskākajām Rīgas kinostudijas mākslas filmām “Motociklu vasara”, kurā Gido Kokars redzams kolorītā mehanizatora lomā, pamanoties nodemonstrēt ne tikai savu temperamentu un aktieriskās dotības, bet arī lielisko balsi.

1 komentārs

  1. apenite:

    Labi vārdi!

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • BB: Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt p...

  • haha: ak dievs...

  • ooo: Atdodiet Mairim....

  • ANITA: LABI PATEIKTS!PALDIES!...

  • Ziema: Atceros Jūsu mammu kā brīnišķīgu,iejūtīgu pedagoģi un skolas dire...

  • Repsis: Pāris gadi būs jagaida....

Līdz 30. novembrim Annas kultūras namā izstāde “Bija tāds laiks…” – atjaunotajam Alūksnes rajonam – 50.

17. novembrī 14.00 Viktora Ķirpa Ates muzejā Latvijas valsts dzimšanas dienai veltīts svinīgs pasākums un Kalncempju pagasta pārvaldes cildinājumu pasniegšana.

17. novembrī 18.00 Mārkalnes tautas namā “Ar mīlestību Latvijai” – svinīgs pasākums valsts dzimšanas dienā, jaundzimušo sumināšana, 20.00 atpūtas vakars.

17. novembrī 19.00 Kolberģa tautas namā Valsts svētku koncerts “Mēs savai Latvijai tik dažādi”. Ieeja: bez maksas. 21.00 svētku balle ar groziņiem kopā ar grupu “Putukvass”.

Lasīt tālāk »