Pieaugušo nolaidības cena – bērnu dzīvības

Daina Siņeļņikova

Janvāra pirmajās nedēļās Latvijā dzīvības zaudējuši vairāki mazi bērni. Sabiedrības lielākā daļa pēc katras nelaimes nošausminās, ziņu raidījumus aizsāk ar šo baiso notikumu vēsti, policija, lai noskaidrotu precīzus notikumu apstākļus, strādā pēc Krimināllikuma prasībām. Nav jābūt juristam, lai saprastu, ka viens no šo nelaimju cēloņiem nav neuzmanība, bet vecāku nolaidība. Tāpēc sabiedrībai nāktos zināt, ka tieši Milda ar Jāzepu Dobelē, Dominiks Rēzeknē un Sāra Rīgā (vārdi mainīti) bija tie vecāki, kuru dēļ sabiedrība zaudēja savas kopienas cilvēkus. Zaudēja laikā, kad iedzīvotāju skaits Latvijā strauji samazinās. Un te nevietā būtu aizbildināšanās, ka tā ir personas datu aizsardzība. Tātad šajā aizsegā ir (un nedod dievs, ka vēl var gadīties) bijusi iespēja savu vecāku nolaidību vai bezatbildību slēpt. Citādi to nevaru saprast.

Taču notikušais ir brīdinājums visiem: radiniekiem, kaimiņiem, pašvaldību sociālajiem darbiniekiem. Nav noslēpums, ka ir pārvaldes, kur sociālie darbinieki strādā uz nepilnu slodzi. Cik kvalitatīvi viņš savu darbu spēj padarīt, neņemos spriest, kādu algu saņem, nezinu, bet notiekošais liecina, ka šiem speciālistiem pienāktos tāds atalgojums, lai viņus ieinteresētu to darīt un šiem cilvēkiem nenāktos piepelnīties blakus. Te darbs būtu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai noteikt tādu atlīdzības līmeni, ko nevarētu savā manierē traktēt viena vai otra pašvaldība pēc sava prāta.

Tas laiks, kad laukos kaimiņš par kaimiņu zināja gandrīz visu pāris kilometru lokā ap savu īpašumu, jau ir tāla pagātne. Mēslu, siena, kartupeļu, kulšanas talkas, kad bija lielākās tikšanās, vairs nenotiek. Vēl nesen viens otru satika vietējā pastā, veikalā vai autobusu pieturā. Daudzās apdzīvotās vietās pasta un veikala vairs nav, autobuss caur mazākajām apdzīvotajām vietām cauri izbrauc pāris reizes nedēļā, vairumā uz viensētām, kur vēl mīt kāds, ved tikai iemīta taciņa… Kas tad paliek? Tas ir sociālais darbinieks, kura redzeslokā nāktos būt ne tikai rūpju bērniem un nelabvēlīgām ģimenēm, bet katrai sētai, kurā dzīvo veci ļaudis, cilvēki ar īpašām vajadzībām, vecāki ar bērniem. Ja šāds redzējums būtu, varbūt izpaliktu arī nesenā nelaime Zeltiņos, kad ugunsgrēkā bojā gāja sirmgalve?

Ir valstis Eiropas Savienībā, kur bērnus līdz noteiktam vecumam nedrīkst atstāt vienus bez pieaugušo uzraudzības. Vai mums arī nenāktos ķerties pie tik drastiskām metodēm?

1 komentārs

  1. BB:

    Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt pieaugušā uzraudzībā. Kurš to ievēro? Vien daži. Ir arī tādi gadījumi tepat novadā, kur neviens neredz (redz, bet nereaģē), sociāliem darbiniekiem tiek teikts, bet tie nereaģē, lai jau valstī vairojas bunduļu dzērājiem bērni un kropla sabiedrība.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

11., 12. augustā Ziemera pagastā malēniešu valodas nometne “Ja es naboutu nū tuos pusas…” (Vaclaicenas un Zīmara mielā)
11. augustā 10.00 – 10.30 Pīrakstīšanuos un reita kopijs, 10.30 – 11.00 Vaļā taisīšana, 11.00 – 12.20 Dace Markus “Malenīšu pīvīnūtuo vērteiba Baltijā, Eiropā un pasaulā”, 13.00 -14.00 Iztarkškiešanuos pa maleniski sīna škounī, 14.00 – 15.00 Pusdīna, 15.00 – 17.00 Darbuošanuos ar pierstīm, rūkuom, muti un vusu citu, 17.00 – 18.00 Launaga kopijs, 17.00 Puorguojins ar valla dzeišanu uz Dieliņkollu, 20.00 Ieššana, stuostiņi, rūtaļas un prīkšnasumi Dieliņkollā. 12. augustā 9.45 Reita īkustiešanuos, 10.00 – 10.30 Reita kopijs, 10.30 – 11.15 Saulvedis Cimermanis “Zīmeļaustrumvidzemas ļaužu veidūšanuos”,

Lasīt tālāk »