Pieaugušo nolaidības cena – bērnu dzīvības

Daina Siņeļņikova

Janvāra pirmajās nedēļās Latvijā dzīvības zaudējuši vairāki mazi bērni. Sabiedrības lielākā daļa pēc katras nelaimes nošausminās, ziņu raidījumus aizsāk ar šo baiso notikumu vēsti, policija, lai noskaidrotu precīzus notikumu apstākļus, strādā pēc Krimināllikuma prasībām. Nav jābūt juristam, lai saprastu, ka viens no šo nelaimju cēloņiem nav neuzmanība, bet vecāku nolaidība. Tāpēc sabiedrībai nāktos zināt, ka tieši Milda ar Jāzepu Dobelē, Dominiks Rēzeknē un Sāra Rīgā (vārdi mainīti) bija tie vecāki, kuru dēļ sabiedrība zaudēja savas kopienas cilvēkus. Zaudēja laikā, kad iedzīvotāju skaits Latvijā strauji samazinās. Un te nevietā būtu aizbildināšanās, ka tā ir personas datu aizsardzība. Tātad šajā aizsegā ir (un nedod dievs, ka vēl var gadīties) bijusi iespēja savu vecāku nolaidību vai bezatbildību slēpt. Citādi to nevaru saprast.

Taču notikušais ir brīdinājums visiem: radiniekiem, kaimiņiem, pašvaldību sociālajiem darbiniekiem. Nav noslēpums, ka ir pārvaldes, kur sociālie darbinieki strādā uz nepilnu slodzi. Cik kvalitatīvi viņš savu darbu spēj padarīt, neņemos spriest, kādu algu saņem, nezinu, bet notiekošais liecina, ka šiem speciālistiem pienāktos tāds atalgojums, lai viņus ieinteresētu to darīt un šiem cilvēkiem nenāktos piepelnīties blakus. Te darbs būtu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai noteikt tādu atlīdzības līmeni, ko nevarētu savā manierē traktēt viena vai otra pašvaldība pēc sava prāta.

Tas laiks, kad laukos kaimiņš par kaimiņu zināja gandrīz visu pāris kilometru lokā ap savu īpašumu, jau ir tāla pagātne. Mēslu, siena, kartupeļu, kulšanas talkas, kad bija lielākās tikšanās, vairs nenotiek. Vēl nesen viens otru satika vietējā pastā, veikalā vai autobusu pieturā. Daudzās apdzīvotās vietās pasta un veikala vairs nav, autobuss caur mazākajām apdzīvotajām vietām cauri izbrauc pāris reizes nedēļā, vairumā uz viensētām, kur vēl mīt kāds, ved tikai iemīta taciņa… Kas tad paliek? Tas ir sociālais darbinieks, kura redzeslokā nāktos būt ne tikai rūpju bērniem un nelabvēlīgām ģimenēm, bet katrai sētai, kurā dzīvo veci ļaudis, cilvēki ar īpašām vajadzībām, vecāki ar bērniem. Ja šāds redzējums būtu, varbūt izpaliktu arī nesenā nelaime Zeltiņos, kad ugunsgrēkā bojā gāja sirmgalve?

Ir valstis Eiropas Savienībā, kur bērnus līdz noteiktam vecumam nedrīkst atstāt vienus bez pieaugušo uzraudzības. Vai mums arī nenāktos ķerties pie tik drastiskām metodēm?

1 komentārs

  1. BB:

    Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt pieaugušā uzraudzībā. Kurš to ievēro? Vien daži. Ir arī tādi gadījumi tepat novadā, kur neviens neredz (redz, bet nereaģē), sociāliem darbiniekiem tiek teikts, bet tie nereaģē, lai jau valstī vairojas bunduļu dzērājiem bērni un kropla sabiedrība.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Artuss: Lai ir, kas ir un labi....

  • bizonis: Ja ministri ir tik švaki, ka tiem vajadzīgi padomnieki un konsult...

  • taurs: Par tiem droniem vispār vajadzētu dot purnā....

  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma