Vai atkal nepārspīlējam?

Dace Plaude

Pēc gada Latvija atzīmēs savu simtgadi, bet sabiedrībā jau uzviļņojušas diskusijas gan par dažādiem pasākumiem, kas tiks rīkoti šī notikuma ietvaros, gan arī par tam paredzēto finansējumu.

Plašu rezonansi radīja komponista Jāņa Lūsēna intervijā laikrakstam “Diena” sacītais, ka viņš boikotē Latvijas simtgades svinēšanu par 60 miljoniem. Komponists nenoliedz šos svētkus, bet uzskata, ka šī naudas tērēšana sabiedrību nevis vienos, bet šķels. “Tur droši vien ir uzrakstīti megasuperīgie projekti ar koncepcijām, kas pārsteigs visu pasauli, un atkal masas kaut kur klīdīs un nekas nenotiks. Vai tāpēc kāda ģimene atbrauks atpakaļ uz Latviju? Vai kāds bērns kļūs vesels? Vai kāds pensionārs un zinātnieks jutīsies vajadzīgāks?!” tā Jānis Lūsēns, piebilstot, ka māksliniekiem vajadzētu vienoties un Latvijas simtgadē sacīt paldies visiem cilvēkiem, kuri maksājuši nodokļus, un uzstāties par velti. Un nevis lielajos pasākumos Rīgā, bet visattālākajos Latvijas nostūros.

Kultūras ministrija skaidrojusi, ka Latvija simtgadi svinēs piecus gadus – ar tās ieskaņām šogad, kulmināciju 2018. gadā un turpinājumu vēl trīs gadus pēc tam. Jau pieminētie 60 miljoni tikšot tērēti piecu gadu laikā un tas būšot ne tikai tieši valsts simtgadei atvēlētais finansējums, bet arī ministriju un valsts iestāžu jau esošajos budžetos atrastie līdzekļi, pašvaldību finansējums, Eiropas fondu līdzekļi, nauda no mecenātiem un citiem avotiem. Salīdzinājumam – šogad savu simtgadi svin Somija ar vērienīgiem pasākumiem – filmām, festivāliem un jauna nacionālā parka atvēršanu. Valsts tam kopumā paredzējusi 19 miljonus eiro…

Viens ir skaidrs – Latvijas simtgadi iecerēts svinēt vērienīgi, taču pārdomas rodas par to, vai kārtējo reizi atkal nepārspīlējam? Cik daudzas no plānotajām norisēm būs ar patiesu jēgu un atdevi un cik tiks realizētas, apmierinot organizatoru mākslinieciskās ambīcijas vai dodot iespēju nopelnīt? Cik pasākumi tiks rīkoti ķeksīša dēļ, piekarinot birku “veltīts Latvijas simtgadei” tikai tādēļ, ka tā jābūt? Manuprāt, visīstākie svētki Latvijai būs tad, ja tos sajutīsim sirdī, bet labākā dāvana savai valstij – mūsu katra godprātīgs ikdienas darbs.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

No 5. līdz 30. novembrim Malienas tautas nama foajē Ilmāra Sināta fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība – mana Latvija”.

22. novembrī 10.00 dzejas konkurss “Ojāram Vācietim 85”, Gaujienā. Apes novada skolu skatuves runas konkurss: 1.kl.-4.kl. Ojāra Vācieša pamatskolas zālē, 5.kl.-9.kl. Gaujienas tautas namā. Grupas “Vilki” koncerts.

22. novembrī 20.00 Alūksnes Kultūras centrā dokumentālā filma “Baltu ciltis”.

23. novembrī 10.00 Alsviķu kultūras namā senioru kopas “Noskaņa” ikmēneša tikšanās – saruna ar Alūksnes novada domes deputātu Druvi Mucenieku.

Lasīt tālāk »

Reklāma