Vai atkal nepārspīlējam?

Dace Plaude

Pēc gada Latvija atzīmēs savu simtgadi, bet sabiedrībā jau uzviļņojušas diskusijas gan par dažādiem pasākumiem, kas tiks rīkoti šī notikuma ietvaros, gan arī par tam paredzēto finansējumu.

Plašu rezonansi radīja komponista Jāņa Lūsēna intervijā laikrakstam “Diena” sacītais, ka viņš boikotē Latvijas simtgades svinēšanu par 60 miljoniem. Komponists nenoliedz šos svētkus, bet uzskata, ka šī naudas tērēšana sabiedrību nevis vienos, bet šķels. “Tur droši vien ir uzrakstīti megasuperīgie projekti ar koncepcijām, kas pārsteigs visu pasauli, un atkal masas kaut kur klīdīs un nekas nenotiks. Vai tāpēc kāda ģimene atbrauks atpakaļ uz Latviju? Vai kāds bērns kļūs vesels? Vai kāds pensionārs un zinātnieks jutīsies vajadzīgāks?!” tā Jānis Lūsēns, piebilstot, ka māksliniekiem vajadzētu vienoties un Latvijas simtgadē sacīt paldies visiem cilvēkiem, kuri maksājuši nodokļus, un uzstāties par velti. Un nevis lielajos pasākumos Rīgā, bet visattālākajos Latvijas nostūros.

Kultūras ministrija skaidrojusi, ka Latvija simtgadi svinēs piecus gadus – ar tās ieskaņām šogad, kulmināciju 2018. gadā un turpinājumu vēl trīs gadus pēc tam. Jau pieminētie 60 miljoni tikšot tērēti piecu gadu laikā un tas būšot ne tikai tieši valsts simtgadei atvēlētais finansējums, bet arī ministriju un valsts iestāžu jau esošajos budžetos atrastie līdzekļi, pašvaldību finansējums, Eiropas fondu līdzekļi, nauda no mecenātiem un citiem avotiem. Salīdzinājumam – šogad savu simtgadi svin Somija ar vērienīgiem pasākumiem – filmām, festivāliem un jauna nacionālā parka atvēršanu. Valsts tam kopumā paredzējusi 19 miljonus eiro…

Viens ir skaidrs – Latvijas simtgadi iecerēts svinēt vērienīgi, taču pārdomas rodas par to, vai kārtējo reizi atkal nepārspīlējam? Cik daudzas no plānotajām norisēm būs ar patiesu jēgu un atdevi un cik tiks realizētas, apmierinot organizatoru mākslinieciskās ambīcijas vai dodot iespēju nopelnīt? Cik pasākumi tiks rīkoti ķeksīša dēļ, piekarinot birku “veltīts Latvijas simtgadei” tikai tādēļ, ka tā jābūt? Manuprāt, visīstākie svētki Latvijai būs tad, ja tos sajutīsim sirdī, bet labākā dāvana savai valstij – mūsu katra godprātīgs ikdienas darbs.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

  • BB: Arī Latvijā ir likumā noteikts, ka līdz 7 gadu vecumam ir jābūt p...

  • haha: ak dievs...

Aprīļa piektdienās 16.00 un 17.00 Mārkalnes tautas namā vingrošanas nodarbības projektā „Dzīvo vesels Alūksnes novadā!”.

20. aprīlī 14.00 Bejas novadpētniecības centrā sadarbībā ar Bejas pamatskolu tematisks pasākums un izstāde “Dzejniecei, Bejas skolas skolotājai Aldonai Atgāzei – 110”.

20. aprīlī 17.00 Jaunlaicenes tautas namā cikla “Latvijai 100” ietvaros “Sarunas 10×10”. Tēma “Cilvēks Jaunlaicenē”. Neformāla saruna ar Jaunlaicenes pārvaldes vadītāju Ivetu Vārtukapteini. Ieeja bez maksas.

20. aprīlī 19.00 Alūksnes Kultūras centrā Liepājas teātra izrāde – Karls Šēnhers “Ragana”.

Lasīt tālāk »