Gatavo latviskos rotājumus

Senākos laikos cilvēki dažādu rotājumu gatavošanai izmantoja vasarā savāktos un izžāvētos dabas materiālus, piemēram, klūgas un koka zariņus. Lai svētkus padarītu krāsainākus, rotājumos izmantoja krāsainus vilnas diegus.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, 3. un 4. klases skolēni kopā ar skolotāju Daci Alksni apguva puzura kristāla vēršanas pamatprasmi. 3. klases skolēni kopā ar skolotāju Līgu Krūmiņu izvēlējās piedalīties radošajā konkursā, kura uzdevums bija klasei kopīgi izgatavot vienu no senākajiem tradicionālajiem latviešu istabas rotājumiem – puzuri! Lai to izdarītu, talkā tika aicināti vecāki, kuri kopā ar bērniem čakli darbojās pie niedru materiāla sagatavošanas. Paldies vecākiem par radošo atmosfēru un kopīgu darbošanos! Tālāk sekoja niedru sagarināšana, izejmateriālu sašķirošana un tad pats puzura kristāla vēršanas process. Sākums bija grūts, bet ar katru kristāla savēršanas reizi darbs ritēja raitāk. Kāds varens galarezultāts, tas rotā klasi, sociālās aprūpes centra “Alūksne” telpas. Gandarījums par paveikto pašiem un prieks citiem cilvēkiem! Paldies Ksenijas un Betijas mammai par skaisto puzuri, kurš šobrīd rotā skolas aktu zāli un kopā ar 1. klases bērniem piedalījās izsludinātajā konkursā.

Gatavojoties Ziemassvētku pasākumam, pirmsskolas grupas, 1. un 2. klases skolēni apguva pirmās iemaņas salmu – pupu virteņu vēršanā, dzijas ķistu darināšanā, tie Ziemassvētkos rotā skolas aktu zāli. Ķists pēc savas formas atgādina mazu, kantainu saulīti. Šo rotājumu izgatavoja ziemas saulgriežos, kad laiks bija vistumšākais, jo tumšajā gadalaikā cilvēki darināja rotājumus, kas viņiem atgādināja sauli. Ja iekārtais ķists lēni griežas, tas nozīmē, ka telpā ir laba gaisa cirkulācija un izlīdzināts enerģijas lauks, tāpēc istabā dzīvojošajiem paredzams laimīgs un ilgs mūžs. Paldies vecākiem par adītajiem cimdiem un zeķēm, tie papildinās bērnu paveikto un skolas Ziemassvētku pasākumos priecēs ikvienu skolas apmeklētāju.

Klašu kolektīviem sadarbībā ar mūzikas skolotāju Inesi Krūmiņu un folkloras pulciņa dalībniekiem tiks ieskandinātas Ziemas saulgriežu tradīcijas.

Kopā esam iemācījušies un paveikuši daudz, lai mums visiem mīļi un sirsnīgi Ziemassvētki! Lai ikvienu māju piepilda tikko ceptu pīrāgu un piparkūku smarža!

MK “Cilvēks un sabiedrība” vadītāja,
mājturības un tehnoloģiju skolotāja Dace Alksne

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

  • Šoferis: Sakiet kā ir ar kvalitāti šīgada asfaltam uz Kolberģi? Tur ''pie...

  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma