Ticēt aptaujas datiem vai vērtēt pašam

Daina Siņeļņikova

Pēc tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas fakti” veiktās aptaujas datiem, ir apliecinājums, ka sācies “zaļais pavasaris”, jo, ja Saeimas vēlēšanas notiktu tagad, tad par Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) balsot būtu gatavi 20,2 procenti vēlētāju, kas šobrīd ir starp Saeimā pārstāvētajām partijām augstākais rādītājs. Ja šie dati ir patiešām objektīvi un zaļot valsts sāktu tiešajā nozīmē, tad varētu ticēt, ka tā ir politiskā spēka reāla palīdzība tautai.

Taču es vienmēr esmu piesardzīgi raudzījusies uz reitingiem un tie absolūti nekad nav ietekmējuši manu izvēli. Kas radījis šo piesardzību? Par labpatiku vai nē, bet tā ir sagadījies, ka arī esmu nokļuvusi respondentu lokā un nācies atbildēt uz intervētāju jautājumiem tieši pirms vēlēšanām. Parasti jau galvenais jautājums bija: “Par ko tu šajās vēlēšanās balsotu?” Atzinos godīgi, kā biju rīkojusies. Tā vietā, lai aptaujas anketā ierakstītu manu atbildi, sekoja vairāki citi jautājumi, kas netieši lika saprast, ka neesmu sniegusi vajadzīgo atbildi. Nekas cits neatlika, kā minēt savu arodu, un es kā neietekmējams respondents vairs nešķitu.

ZZS un tās vēlētājus šis fakts priecē, arī mani, jo no reitingu topa ir “nocelta” “Saskaņa”, kas tur atradās vairākus gadus. Konkurējošie politiskie spēki prognozē, ka šī politiskā spēka reitings vēl kāps uz citu partiju rēķina, ja zaļzemnieki šo situāciju mācēs izmantot. Viens no iemesliem ir tas, ka ZZS savu popularitāti ir audzējusi uz “Vienotības” rēķina, kas partijas iekšējo konfliktu dēļ ir zaudējusi daudzus savus atbalstītājus un viņu atgūšanas laiks līdz nākamajām vēlēšanām ir pārāk īss. Iespējams, ka savā plānotajā ārkārtas kongresā “Vienotība” centīsies pārgrupēt savus spēkus, bet jau tagad ZZS pārstāvētās pirmās personas parāda, ka tie ir neapstrīdami valsts saimnieki.

Neraugoties uz pašreizējiem reitingiem, visu arī nākamajās Saeimas vēlēšanās noteiks vēlētājs, kam par pamatu vajadzētu būt partiju padarītā analīzei nevis mulsinošiem pirmsvēlēšanu solījumiem. Šajā sakarā vēlos citēt “Atmodas” redaktores Elitas Veidemanes sacīto šobrīd: “…jāsaprot, ka līdz Saeimas vēlēšanām ir noiets jau gandrīz pusceļš. Tāpēc jebkura partiju kustība ir jāvērtē nevis pēc tā, cik tā nepamanāma, bet gan – cik tā būtiska tiem, kas tiešā veidā atkarīgi no partiju (Saeimas) lēmumiem. Vienvārdsakot, jāatceras viss, ko darījuši politiskie spēki.” Un ko darīsim mēs? Ja pie urnām vēlēšanu dienā aiziesim ar tiem pašiem biļeteniem, par kuru saturu savulaik šķendējāmies, diezin vai “zaļajā pavasarī” būs labi sastrādāta augsne.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »