Alūksnes Mūzikas skolai – 70

Taures sauc Alūksnē

No kreisās: Sandors Līviņš, Uldis Mūrnieks, Sarmīte Kubuliņa, Zigmārs Krūmiņš (nav klāt Santa Kļava – Būmane) 2015. gada izlaidumā • Foto no Mūzikas skolas arhīva

Ir iestājies novembris, ar tuvojošos ziemas elpu, ar tumšām dienām, ar skaudriem un varonības pilniem vēsturiskiem notikumiem. 11. novembris – Lāčplēša diena, atgādina par Latvijas valsts uzvaru pār Bermonta karaspēku, 18. novembris – par Latvijas valsts proklamēšanas dienu, arī par Alūksnes Mūzikas skolas atklāšanas dienu. Šo valstiski svarīgo notikumu vidū ir iespēja piedalīties Alūksnes Mūzikas skolas 70. gadskārtas svinībās, klausoties jau trešo jubilejas koncertu – “Taures sauc Alūksnē”, 14. novembrī pulksten 17.00 Alūksnes Kultūras centrā.

Lai mūsu sirdis, domas šajā laikā piepildās ar patriotiskām noskaņām, domājot gan par Dzimteni, gan par savu dzimto pilsētu, gan par savu Alūksnes Mūzikas skolu, tajā strādājošiem skolotājiem, audzēkņiem un viņu vecākiem.

Rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš ir teicis: “Dzīvo, kur dzīvodams, bet nesaki nekad, – te esmu mājās, te esmu atradis jaunu dzimteni. Jo zini: dzimtene ir tikai viena, – kur esi dzimis, kur dzimuši un mūžu nodzīvojuši tavi vecāki, tavi senči, paaudžu paaudzes.”

Tālab, neliels ieskats vēsturē, jo bez vēstures nebūtu tagadnes. Tolaik, 1945. gadā, pirmais mūzikas skolas direktors Alberts Mucenieks Alūksnē jau bija izveidojis nelielu pūšaminstrumentu orķestri, taču, domājot par nākotni, bija nepieciešams uzsākt apmācību pūšaminstrumentu spēlē. 1947. gadā mūzikas skolā darbu uzsācis pirmais pūšaminstrumentu spēles skolotājs Georgs Dobelnieks, mācot flautas, obojas, gan trompetes, trombona un citu metāla pūšaminstrumentu spēli. Viņa pirmo audzēkņu vidū jāmin mūziķi, kuri atstājuši paliekošas vērtības Latvijas mūzikas vēsturē – mūžībā aizgājušais, savulaik grupas “Menuets” vadītājs Jānis Blūms (oboja), joprojām strādājošais Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas emeritētais profesors Vilnis Strautiņš (flauta).

No 1951. līdz 1987. gadam skolas direktora amatu ieņēmis direktors Rihards Ādamsons, kura darbības laikā pūšaminstrumentu mūzika ir skanējusi ne tikai Alūksnē, bet arī visā Latvijā – Dziesmusvētkos, Pūšaminstrumentu orķestru salidojumos, konkursos, kā arī citos pasākumos. 1951. gadā nodibināts Tautas pūšaminstrumentu orķestris “Alūksne”, kas savu nosaukumu ieguvis septiņdesmitajos gados, bet jau divus gadus vēlāk pie Alūksnes 1. vidusskolas izveidojies skolēnu pūšaminstrumentu orķestris. Svarīgi bija tas, ka Tautas pūšaminstrumentu orķestrī, līdzās pieredzējušiem mūziķiem, spēlēja gan mūzikas skolas skolotāji, gan mūzikas skolas audzēkņi.

No 1955. līdz 1965. gadam pūšaminstrumentu nodaļa piedzīvo strauju izaugsmi, kas nemazinās arī nākamos divus gadu desmitus. Par to liecina pienesums Latvijas kultūrai, izglītībai, – skolas absolventu vidū jāmin 2013. gadā mūžībā aizgājušais pirmais trompetes spēles profesors Latvijā – Georgs Sniķeris, mūžībā aizgājušais Alūksnes mūzikas skolas skolotājs Juris Melderis (fagots), kura darbu, koka pūšaminstrumentu spēles apmācībā, turpina viņa audzēknis – skolotājs Sandors Līviņš.

No 1975. līdz 1980. gadam Alūksnes Mūzikas skolā ir ļoti ražīgs periods – 40 audzēkņi ir izvēlējušies mūziķa profesiju, pie tam deviņi no tiem – pūšaminstrumenta spēles specialitāti.

Šodien, sagaidot Alūksnes Mūzikas skolas 70. gadadienu, pūšaminstrumentu spēles nodaļā strādā skolotāji – Sandors Līviņš (klarnete, saksofons), Santa Kļava – Būmane un Sarmīte Kubuliņa (flauta), Zigmārs Krūmiņš un Uldis Mūrnieks (trompete, eifonijs, trombons). Viņu vadībā pūšaminstrumentu spēli apgūst 68 audzēkņi.
Pūšaminstrumentu spēles skanējums izceļas ar īpaši daudzveidīgu, daudzkrāsainu tembru bagātību. Šajā koncertā būs iespēja izbaudīt vieglo, gaisīgo, dzidro, reizēm trauslo flautas tembru, spalgo pikolo flautu, vienkāršo, stabulei līdzīgo blokfautu. Koncertā skanēs klarnetes, kas apveltītas ar spilgtu skanējumu augšējā reģistrā, siltu, samtainu – vidējā un dobju, sulīgu – zemajā reģistrā. Šīm krāsām pievienosies nedaudz noslēpumainais saksofons, kas mūsdienās ieguvis īpašu popularitāti. Spožākus, piesātinātākus toņus šai krāsu paletei piešķirs metāla pūšaminstrumentu – eifonija, trompetes un trombona – spēle.

Koncerta pirmā daļa atklās atsevišķu instrumentu – solo, viendabīgu duetu un trio tembru skanējumu klavieru pavadījumā (koncertmeistares Aiva Grosa un Rita Bogdanova). Tā atvērs klausītājiem lirikas, pārdomu, poēzijas lappuses, uzburs dažādas sadzīves ainas, ieraus dejas virpulī…

Koncerta otrajā daļā visi pūšaminstrumentu tembri apvienosies krāšņā, pilnskanīgā krāsu simfonijā – klausīsimies pūšaminstrumentu orķestri, kuru vada skolotājs Sandors Līviņš. Gandrīz katrā orķestra numurā ir ietverti kādu instrumentu solo skanējumi. Kādu? – lai tas paliek noslēpums. Nāciet, klausieties un uzziniet!

Bet noslēgumā visus gaida neliels pārsteigums, – koncertā muzicēs arī Alūksnes Mūzikas skolas absolvents, saksofonists Edgars Roslovs.
Aicinājums ir izskanējis – Taures sauc Alūksnē…

Agrita Kalniņa, Alūksnes Mūzikas skolas mūzikas teorētisko priekšmetu skolotāja

1 komentārs

  1. Riga:

    Uldis Mūrnieks — krāpnieks!

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Artuss: Lai ir, kas ir un labi....

  • bizonis: Ja ministri ir tik švaki, ka tiem vajadzīgi padomnieki un konsult...

  • taurs: Par tiem droniem vispār vajadzētu dot purnā....

  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma