Kapsēta – kā atvērta kultūrvēstures grāmata

Rīt daudzi alūksnieši dosies uz svecīšu vakaru un pie sveces liesmiņas atminēsies aizsaulē aizgājušos tuviniekus. Atmiņas par aizgājējiem piepilda un bagātina mūsu dzīvi un, iespējams, veido mūsu tikumus un vērtības, ko nodot tālāk nākamajām paaudzēm. Taču nereti sabiedrības skatījums uz kapsētām ir pārāk šaurs un ierobežots. Kaut arī tas galvenokārt saistīts ar katra individuālo apziņas līmeni, pasaules uztveri un vērtību skalu, tomēr būtu svarīgi kaut nedaudz apzināties, ka kapsēta nesākas pie vārtiem un nebeidzas aiz tiem. Raugoties plašāk, kapsēta ir mūsu kultūrvides daļa. Lasot vārdus, gadskaitļus un novēlējumus uz kapu plāksnēm, pētot fotogrāfijas un laikmetu iezīmes pieminekļu un krustu formās, šķiet, staigājam pa atvērtu vēstures grāmatu un personu datu bāzi. Īpaši Alūksnes kapsētā, kas ir viena no lielākajām, kurā kapu kultūra ir viena no izteiktākajām un kur notiek vieni no plašākajiem kapu svētkiem Latvijā.

Sandra Apine
Vairāk lasiet laikrakstā “Malienas Ziņas” 03.10.2014.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »