Par bagātībām tepat, līdzās

Dace Plaude

Vienmēr ir bijis liels gandarījums dzirdēt Alūksnes vārdu izskanam aiz pilsētas, novada robežām Latvijā un arī tālāk pasaulē saistībā ar mūsu amatierkolektīvu un sportistu panākumiem.

Lepnumu par mūspuses cilvēkiem izjutu arī šonedēļ grāmatas “Kultūrvēstures avoti un Alūksnes novads” atvēršanas svētkos. Šīs grāmatas iznākšana ir notikums, kura patieso nozīmi, šķiet, tā īsti apzināsimies un pratīsim novērtēt tikai pēc laika. Jo īpaši tādēļ, ka līdzās zinātnieku, profesionālu vēsturnieku referātiem publicēti Alūksnes novada vēstures pētnieku, izglītības un kultūras darbinieku referāti, kas pirms diviem gadiem tika prezentēti zinātniskajā konferencē “Alūksnes novada kultūrvēstures jautājumi”.

Šie pētījumi paver ieskatu zināmās un mazāk zināmās lappusēs novada kultūrvēsturē, stāsta par personībām, kas daudziem, izlasot šo grāmatu, būs atklājums. Man tāds bija Jānis Krēsliņš. Dzimis 19. gadsimta 60. gados Alsviķu pagasta Kušku mājās. Daiļkrāsotājs, etnogrāfs, mākslinieks, cilvēks ar plašām interesēm, daudziem talantiem. Un ne mazāk liels pārsteigums – viena no šī pētījuma autorēm, patiesībā tā iniciatore – Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas izglītības metodiķe Gunta Tuča.

Diez vai, būdama maza meitene un klausīdamās vecmāmiņas stāstos par viņas tēva brāli Jāni Krēsliņu, viņa varēja iedomāties, ka pēc daudziem gadiem interese par dzimtas vēsturi pārtaps zinātniskā darbā. Cik laika pavadīts, meklējot pēdas, kas ved pretim Jāņa Krēsliņa personības dziļākai izpētei, to zina tikai pati Gunta, kurā mīt īsts pētnieka gars. Bet tas ir apbrīnojams piemērs, no kura varētu mācīties pat dažs muzeju darbinieks. Ir savākts plašs materiālu klāsts, un katrs jauns atradums rada atkal jaunus jautājumus. Zinu, ka Guntai joprojām nav izdevies atrast Jāņa Krēsliņa fotogrāfiju. Taču gribas ticēt, ka reiz tas notiks, jo uz taciņām, pa kurām iet tālāk, norādes ir.

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma