Vietējais iedzīvotājs vai reemigrants?

Aivita Lizdika

Ekonomikas ministrija šonedēļ nākusi klajā ar izstrādātu Reemigrācijas plānu. Tas paredz astoņus punktus, kas veicinātu ārzemēs strādājošo un dzīvojošo to tautiešu atgriešanos, kas to vēlas.
Reemigrācijas plānā ir paredzēti vairāki virzieni reemigrācijas veicināšanai, piemēram, dažādi pabalsti, bērnu vienkāršota reģistrēšana izglītības iestādēs, repatriantu statusa saņēmēju loka paplašināšana, latviešu valodas apmācība, augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste un citi.

Taču plānā nav neviena vārda teikts par to, ka atbraucējiem tiks nodrošinātas darba vietas. Un loģiski, valsts pienākums nav nodrošināt iedzīvotājus ar darba vietām, pie tam, ņemot vērā to, ka arī šeit īpaši lauku novados dzīvojošajiem darba vakanču vienkārši nav. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts šajā sakarā uzsver, ka, citēju, “Latvijas iedzīvotāji tuvākajā laikā nevar cerēt, ka par vienkāršiem darbiem varēs nopelnīt Rietumeiropas līmeņa algas, tomēr kvalificēti speciālisti Latvijā nopelnīt var labi”.

Nevienam taču nav noslēpums, ka uz ārzemēm emigrējušie latvieši tur pārsvarā veic vienkāršus darbus, par kuriem saņem trīs līdz četras reizes augstāku darba samaksu nekā pirms tam, strādājot šeit kā kvalificēti, izglītoti speciālisti. Pie tam, vai šajā laikā, kopš viņi pabijuši ārzemēs strādājot mazkvalificētus darbus, viņu augstas kvalifikācijas speciālista prasmes nav mazinājušās? Un vēl – pēdējos gados Latvijas augstskolas ir sagatavojušas tik daudz kvalificētu vietējo speciālistu, taču viņiem nav iespējas strādāt savā profesijā, daudzi no viņiem, ir vienkārši spiesti strādāt jebkādu darbu, lai nopelnītu iztiku. Kādēļ tagad priekšroka iegūt augsti kvalificētu darbu būtu jāpiešķir reemigrantam? Varbūt, izstrādājot Reemigrācijas plānu, kā būtiskākais, lai tautiešus “atgrieztu” dzimtenē, tomēr būtu jāuzsver jaunu darba vietu radīšana un konkurētspējīga atalgojuma līmeņa sasniegšana Latvijā?

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Redakcija: Vai Jums derētu arī elektroniskā versija jeb gribas avīzi drukātā...

  • Guna Roze: Labdien! Paldies liels "Malienas ziņām" par publikāciju! :) Un ...

  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

21. septembrī 11.00 Annas bibliotēkā Dzejas diena “Kopā ar saullēktiem taviem” – veltījums Latvijai.

21. septembrī 16.00 Alūksnes mākslinieku kopizstādes “Radošais malēnieša šūpulis” atklāšana un tikšanās ar māksliniekiem.

22. septembrī Pededzē pasākums “Nāc manā dārziņā” – gaidām Jūs uz pasākumu ar pušķi no dārziem un laukiem. Labāko gaida balva. Programmā: “Tradīciju dārza” atklāšana, tirdziņš “Viss no dārza un pļavām, viss dārzam un pļavām”, vakarā atpūta tiem, kas strādā dārzā un pļavā.

22. septembrī no 10.00 pie Liepnas tautas nama Miķeļdienas tirdziņš ar ražas izstādi, 13.00 tautas namā sadancis “Pīlādžu liesmās”.

Lasīt tālāk »