Vietējais iedzīvotājs vai reemigrants?

Aivita Lizdika

Ekonomikas ministrija šonedēļ nākusi klajā ar izstrādātu Reemigrācijas plānu. Tas paredz astoņus punktus, kas veicinātu ārzemēs strādājošo un dzīvojošo to tautiešu atgriešanos, kas to vēlas.
Reemigrācijas plānā ir paredzēti vairāki virzieni reemigrācijas veicināšanai, piemēram, dažādi pabalsti, bērnu vienkāršota reģistrēšana izglītības iestādēs, repatriantu statusa saņēmēju loka paplašināšana, latviešu valodas apmācība, augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste un citi.

Taču plānā nav neviena vārda teikts par to, ka atbraucējiem tiks nodrošinātas darba vietas. Un loģiski, valsts pienākums nav nodrošināt iedzīvotājus ar darba vietām, pie tam, ņemot vērā to, ka arī šeit īpaši lauku novados dzīvojošajiem darba vakanču vienkārši nav. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts šajā sakarā uzsver, ka, citēju, “Latvijas iedzīvotāji tuvākajā laikā nevar cerēt, ka par vienkāršiem darbiem varēs nopelnīt Rietumeiropas līmeņa algas, tomēr kvalificēti speciālisti Latvijā nopelnīt var labi”.

Nevienam taču nav noslēpums, ka uz ārzemēm emigrējušie latvieši tur pārsvarā veic vienkāršus darbus, par kuriem saņem trīs līdz četras reizes augstāku darba samaksu nekā pirms tam, strādājot šeit kā kvalificēti, izglītoti speciālisti. Pie tam, vai šajā laikā, kopš viņi pabijuši ārzemēs strādājot mazkvalificētus darbus, viņu augstas kvalifikācijas speciālista prasmes nav mazinājušās? Un vēl – pēdējos gados Latvijas augstskolas ir sagatavojušas tik daudz kvalificētu vietējo speciālistu, taču viņiem nav iespējas strādāt savā profesijā, daudzi no viņiem, ir vienkārši spiesti strādāt jebkādu darbu, lai nopelnītu iztiku. Kādēļ tagad priekšroka iegūt augsti kvalificētu darbu būtu jāpiešķir reemigrantam? Varbūt, izstrādājot Reemigrācijas plānu, kā būtiskākais, lai tautiešus “atgrieztu” dzimtenē, tomēr būtu jāuzsver jaunu darba vietu radīšana un konkurētspējīga atalgojuma līmeņa sasniegšana Latvijā?

Komentēt

Spam protection by WP Captcha-Free

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • Riga: Uldis Mūrnieks -- krāpnieks!...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam individ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka piedāvājam personīgos ...

  • Laure: Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam person...

  • Redakcija: Nē, nav obligāti abonēt visam gadam, periodu varat izvēlēties, be...

  • gunta: jāpasūta visam gadam uzreiz?...

No 6. līdz 21. decembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā izglītojošā programma “Ottes saldie Ziemassvētki” gan pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, gan pieaugušajiem.

18. decembrī 12.00 Pededzes tautas namā rokdarbu pamatu apgūšana “Darbnīca dvēselei” – sveču liešanas meistardarbnīca.

19. decembrī 14.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā radošā darbnīca “Mana Ziemassvētku eglīte”.

19. decembrī 15.00 Jaunannas Tautas namā Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas audzēkņu koncerts “Kā pamodināt Ziemassvētku vecīti?”.

Lasīt tālāk »

Reklāma