Malienas Ziņas » Redzējums


Neļausim savai balsij aiziet nebūtībā

Piektdiena, augusts 17th, 2018

Daina Siņeļņikova

Līdz kārtējām Saeimas vēlēšanām ir nedaudz vairāk par mēnesi, un mums katram būs jāizdara izvēle par labu kādam politiskajam spēkam. Šogad mani īpaši satrauc fakts, ka politiskie grupējumi, es atļaujos par dažiem sarakstiem tā izteikties, aug kā sēnes pēc lietus. Vai to salīdzinoši mazai valstij nav par daudz? Manuprāt, šāda aina Latvijas politiskajā kartē neļauj attīstīties spēcīgām politiskajām partijām.

Kā vienkāršajam vēlētājam pārliecināties, kam uzticēties, ja uz Saeimu kandidē 16 sarakstu augstajos krēslos sēdēt gribētāju? Katram noteikti ir sava vērtējuma mēraukla, man tā ir vienkārša – distancēties no tiem, kas piekopj staigātāju un kritizētāju politiku, un tā es neļaušu savai balsij aiziet nebūtībā. Arī socioloģiskās aptaujas liecina, ka daudzām pirms vēlēšanām dzimušām politiskajām partijām nav ne mazāko iespēju iekļūt Parlamentā.
Vienīgo cerību manī vieš fakts, ka jauno partiju kandidāti vēlas kaut ko pozitīvāku izdarīt Latvijas labā. (vairāk…)

Soli tuvāk malēniešiem

Piektdiena, augusts 10th, 2018

Dace Plaude

“Dzīvs malēnietis tagad ar uguni gaišā dienas laikā jāmeklē. Nē, nē, nav jau visi uz Apukalnu pārcēlušies! “Dzīvs” nozīmē “īsts, pavisam pilnīgs”. Saka taču: “Tā ir dzīva patiesība” vai “Sastāstīja dzīvus melus”. Tātad dzīvs, īsts malēnietis būtu tāds, kurš piedzimis, izaudzis mūspusē, tepat mūžu dzīvojis, savā mājā un ar kaimiņiem runādams skaidri malēniski. Vai tādu vairs varētu atrast?” tā nupat izdotās grāmatas “No Apukalna veroties. Alūksnes puses malēnieši senāk un tagad” ievadā raksta novadniece Māra Svīre.

Un tālāk pati arī atbild uz šo jautājumu, ka par spīti laiku maiņām un kariem, augstām skolām un iespējām, kas malēniešus berzušas un malušas un pasaulē aizvilinājušas, malēnieša raugs mūsos ir palicis un ja ne pēc lauztās intonācijas, tad pēc rakstura malēnieti var sazīmēt, lai kur satiktu.

Pēdējās desmitgadēs malēnieši un viņu valoda piedzīvojušas gluži vai renesansi. Daces Markus un Jēkaba Raipuļa grāmata “Radošie malēnieši un viņu valoda”, kas ir kultūrvēsturisks apkopojums par Ziemera un citiem pagastiem, pie Jaunlaicenes muižas muzeja izveidotā Malēniešu valodas skola, divi Vispasaules malēniešu svētki, nule izdotā grāmata “No Apukalna veroties. Alūksnes puses malēnieši senāk un tagad” un Latvijas Televīzijas raidījums “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”, kura viena sērija tapa Alūksnes pusē ir atgādinājums – mēs, malēnieši, joprojām esam un ar to lepojamies! (vairāk…)

Lauzt vai nelauzt?

Piektdiena, augusts 3rd, 2018

Sandra Apine

Šī nedēļa aizrit Alūksnes pilsētas svētku un kapusvētku zīmē, visi par to runā, un no šīs tēmas, patīkamā nozīmē, protams, neizvairīties arī redakcijas slejā.

Alūksnes pilsētas svētki ir pamatīga tradīcija, un, gaidot šos svētkus, es vienmēr domāju par to, kas būs šoreiz, kā mūs un viesus pārsteigs šoreiz, kā paši sevi pārsteigsim. Sākot ar to, kas būs centrālais notikums, kas varbūt būs jāliek “uz vāka” un beidzot ar to – kura būtu skaistākā kleita, ko uzvilkt, manuprāt, mūsu īpašākajos vasaras svētkos. Šogad, tiekoties ar populāro un izcili radošo pasākumu organizatori Gundegu Skudriņu, un pajautājot viņai, kā viņasprāt būtu jāsvin pilsētas svētki, es aizdomājos arī par tradīciju laušanu. “Katrai vietai un videi ir sava pareizā recepte, kā jāsvin svētki, taču manējā ir tāda – ja ilgi dara vienu un to pašu, to vajag lauzt pilnībā, taču tam vajag lielu drosmi. (vairāk…)

Latvietim latvietis labākā uzkoda

Piektdiena, jūlijs 27th, 2018

Daina Siņeļņikova

Laiks ir lielākā vērtība, kas cilvēkam dota, neprasot pretim nekādas investīcijas. To es savā dzīvē biju ielāgojusi pietiekami agri un centusies šo vērtību vairot, nevis mazināt. Tāpēc tagad, kā vairākums cilvēku, cenšos īsākā laikā iegūt to informāciju, kas man liekas saistoša no sociālajiem tīkliem. Nenoliegšu, reizēm ieskatos arī komentāros, kādu vērtējumu par notikuma atspoguļojumu vai sasniegto rezultātu izsaka to lietotāji.

Pārsteidz, cik daudziem “komentētājiem” pietrūkst drosmes savu viedokli izteikt atklāti, bet, slēpjoties aiz “nikiem”, “sikiem” un citiem “čikiem”, apliecina, ka viņi dienas uzturdevā pamatēdiens ir “Latvietis latvietim labākā uzkoda”. Šis secinājums manī nostiprinājās, ieskatoties populārā Latvijas sporta portālā pēc  Eiropas čempionāta pludmales volejbolā. Dusmas manī nebrieda, bet pavadīja kauna sajūta, ka starp mums vēl ir tik daudz cilvēku ar tonētām brillēm, kas nespēj saskatīt, kā valsts ar nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju spēj sevi prezentēt stadionos un hallēs. (vairāk…)

Klikšķu laikmets

Piektdiena, jūlijs 20th, 2018

Dace Plaude

Interneta vietnē “redzams.net” pagājušās nedēļas nogalē tika publicēta informācija, ka 15. jūlijā sabrucis tirdzniecības centrs “Alfa”, kā rezultātā cietuši vairāki cilvēki un simtiem cilvēki gājuši bojā. Lieki atgādināt, ka ar šo ziņu tūlīt steidza dalīties sociālā tīkla “facebook” lietotāji.

Vārdu savienojums “viltus ziņas” pēdējā laikā izskan arvien biežāk, un droši  vien ar to būs nācies saskarties ikvienam no mums, kurš ikdienā lieto sociālos tīklus. Atceros, pirms kāda laika arī es gandrīz “uzķēros” uz šādas ziņas. Kāda  sieviete   sociālajā tīklā “facebook” bija dalījusies ar ziņu, ka autoavārijā gājis bojā hokejists Zemgus Girgensons un atvadīšanās no viņa ir paredzēta Rīgā, Doma baznīcā. Protams, pirmajā brīdī gluži saprotami šis fakts šķita satriecošs, taču saprāts ņēma virsroku un vispirms centos noskaidrot, kādā interneta vietnē  ziņa publicēta. Tā kā līdz šim par šādas vietnes eksistenci nezināju un tās nosaukums man neko neizteica, sāku meklēt, vai kaut kas par slavenā hokejista aiziešanu rakstīts portālos lsm.lv, diena.lv, delfi.lv vai tvnet.lv. Tur, protams, šādu ziņu neatradu. (vairāk…)

Dziedam, dejojam, tātad arī runājam no sirds

Piektdiena, jūlijs 13th, 2018

Aivita Lizdika

Paldies par jaukajiem Dziesmu un Deju svētkiem visiem, visiem organizatoriem un dalībniekiem! Tā vēl šonedēļ no Dziesmu svētku skatītājiem dzirdams vai ik uz stūra. Savukārt paši svētku dalībnieki vēl tagad izjūt patīkamu nogurumu pēc labi padarīta darba un kavējas atmiņās par saturīgi pavadīto laiku Rīgā, par gūtajām neatkārtojamajām pozitīvajām emocijām, pieredzi, ko nevar salīdzināt ne ar vienu citu.

Taču, pārrunājot šo vienreizējo notikumu, katrs vēlas izteikt arī savas domas par mūsu valsts prezidenta uzrunu svētku noslēgumā. Un, lai gan visi ir neapmierināti, viedokļi dalās. Citi aizstāv Raimondu Vējoni, norādot, ka prezidents arī ir tikai cilvēks un jāsaprot viņa tā brīža emocionālais stāvoklis, bet citi uzskata, ka valsts galvenajai amatpersonai tik ievērojamā pasākumā savas emocijas bija jāprot savaldīt. (vairāk…)

Mīlot latviešu kino

Piektdiena, jūnijs 29th, 2018

Dace Plaude

Kādreiz, vēl padomju gados, katrs latvietis par goda lietu uzskatīja apmeklēt kinoteātri, lai noskatītos jaunāko Rīgas kinostudijā uzņemto filmu. Atceros savus skolas gadus, kad Alūksnes pilī darbojās kinoteātris “Liesma”. Katras jaunas latviešu filmas parādīšanas uz ekrāniem bija Notikums un to seansi pulcēja pilnas skatītāju zāles.

Mana latviešu kino pieredze sākās ar “Vella kalpiem”, “Vella kalpiem vella dzirnavās”, un turpinājās ar “Dāvanu vientuļai sievietei”, “Ezera sonāti”, “Pūt, vējiņi”, “Melnā vēža spīlēm”, “Šīs bīstamās balkona durvis”, “Teātris” un citām. Šo filmu dēļ es iemīlēju latviešu kino. Un mīlu vēl joprojām, jo īpaši vecās filmas. Tādēļ vienmēr ar lielu interesei skatos raidījumus Latvijas Televīzijā “Filmas arheoloģija”, kas stāsta par Rīgas kinostudijā uzņemto latviešu filmu tapšanu. Intervijas ar filmu režisoriem, operatoriem, aktieriem, mūzikas autoriem, citiem to tapšanā iesaistītajiem ir kā ceļojums laikā, kad šķiet, ka zāle bija zaļāka, bet debesis – zilākas. (vairāk…)

Vai visa laba Jāņu zāle, kas zied Jāņu vakarā?

Piektdiena, jūnijs 22nd, 2018

Aivita Lizdika

Jāņuzāļu lasīšana, vainagu pīšana un telpu pušķošana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. 23. jūnija rītā, pošoties svētku vakaram, cilvēki dodas pļavās, lai salasītu šajā laikā ziedošās un smaržojošās puķes un citus augus. Pārsvarā tās ir margrietiņas, kas gan šogad jau ir gandrīz noziedējušas, rudzupuķes, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie pļavu augi. No tiem sanāk bagātīgi un skaisti vainagi meitām, pa kādam košumam iespējams iepīt arī Jāņa ozollapu vainagā. Šie vainadziņi piestāvēs pie ikviena tērpa, radīs svētku noskaņu, neatkarīgi no gada īsākās nakts laika apstākļiem.

Tomēr daudzi augi, lai gan tie zied Līgo naktī, jauki smaržo un, šķiet, vainagam piešķirtu īpašu krāšņumu, mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas to augšanai piemērotās vietas. Lai tie neizzustu pavisam, tiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība ir aizliegta. Aizsargājamo augu plūkšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama tādēļ, ka, noraujot ziedu, augam tiek liegta jauno sēklu nogatavošanās un izsēšanās iespēja, un līdz ar to arī auga ilgtermiņa saglabāšanās. (vairāk…)

Futbols sporta karaļa godu neatdod

Piektdiena, jūnijs 15th, 2018

Daina Siņeļņikova

Šodien sākas un līdz 15. jūlijam turpināsies 2018. gada Pasaules čempionāts futbolā, un tā saimnieki ir Krievija, kas nozīmē, ka pirmo reizi tik plaša un nozīmīga mēroga sacīkste notiek Austrumeiropā. Planētas 32 valstu vienības ar 736 futbolistiem sacentīsies šīs valsts 12 pilsētu stadionos un centrālais no tiem būs Lužņiki Maskavā, kurā arī notiek turnīra atklāšana.

Interese par šo sporta veidu pieaug visā pasaulē, un aizvien jaunāki zēni un arī meitenes uzsāk “dzenāt” bumbu ne tikai sporta laukumos, bet arī šai nodarbei iespējamās vietās ciematos. Ka šāds fiziskās norūdīšanās veids izaudzina meistarīgus spēlētājus uz priekšdienām, liecina fakts, ka ar katru gadu pasaules elitē ienāk spēcīgas komandas no Āfrikas un Āzijas, un eiropieši un dienvidamerikāņi uz vieglām uzvarām var necerēt. Atzīšos, ka aizrautīga šī sporta veida fane nekad neesmu bijusi, tomēr pasaules lielākā notikuma kontekstā interese pieaug. To pastiprina arī elektroniskie masu mediji, kuri solījuši, ka atsevišķi televīzijas kanāli translēs visas spēles. (vairāk…)

Darbs ar pievienoto vērtību

Piektdiena, jūnijs 8th, 2018

Dace Plaude

Pirms nedēļas Alūksnes muzejā, noslēdzot muzeju mēnesi, viesojās kino režisore Kristīne Želve, kura uzņēmusi dokumentālu spēlfilmu “Mērijas ceļojums” – neparastu stāstu par muzeju darbinieci Mēriju Grīnbergu. Viņa kā vienīgā brīvprātīgā kopā ar citiem muzeju darbiniekiem 1944. gadā, kad vācu armija atkāpās un līdzi ņēma Latvijas muzeju dārgumus, pavadīja ceļā šo dārgo kravu un pārveda to atpakaļ.

Pagājusi nedēļa pēc šīs filmas noskatīšanās, bet pēcgarša saglabājusies spēcīga un domas par to joprojām nelaiž vaļā. “Mērijas ceļojums” ir filma, kas, dokumentāliem kadriem mijoties ar inscenētām ainām, rada īpašu noskaņu, ko palīdzējusi uzburt arī Jura Vaivoda komponētā mūzika. Taču jāteic, ka tikpat īpaša bija tikšanās ar pašu filmas režisori Kristīni Želvi, kura agrāk iepazīta kā kultūras raidījumu vadītāja Latvijas Televīzijā. (vairāk…)

Vai frontes līnija putnu fermas apkaimē?

Piektdiena, jūnijs 1st, 2018

Daina Siņeļņikova

Alūksnes novada pašvaldības izstrādātais teritoriālais plānojums laika periodam no 2015. līdz 2027. gadam bija nodots iedzīvotāju apspriešanai. Tajā laikā vēl biju darba attiecībās ar masu mediju, bet neatceros, ka no Ziemera pagasta būtu saņemti būtiski priekšlikumi, kādu savu pagastu saredz tuvākajā nākotnē. Tolaik viens no būtiskākajiem jautājumiem publiskajā telpā izskanēja: “Kad darbu atsāks “Vistako”?” Tas bija pašsaprotami, jo vietējiem Vengersku iedzīvotājiem, arī alūksniešiem bija darba vietas, viņi maksāja nodokļus un pildījās pašvaldības kase.

Tagad “Vistako” vietā ir “Alūksnes putnu ferma” un citi īpašnieki, kas saimnieko ar eiropeisko vērienu. Vieni tuvējo māju iedzīvotāji un bijušie strādnieki novērtējuši būtisko atšķirību ar tolaik un tagad, otri – uzņemas paust visas vietējās sabiedrības viedokli, kas nebūt neliekas godīgi. To visu vērojot, neviļus rodas jautājums, vai neveidojas frontes līnija Vengersku apdzīvotajā vietā? Jaunie saimnieki likuši vilties ne vienam vien, jo nav spējuši izturēt atlasi uz piedāvātajām darba vietām. Varbūt tur tam augonim ir saknes? (vairāk…)

Nevajag pārspīlēt

Piektdiena, maijs 25th, 2018

Sandra Apine

“25. maijā aizeju uz kapsētu – un tur brīvi pieejami stāv visu personu privātie dati!” tas ir tikai viens no jociņiem, kas publiskajā telpā parādījās, gaidot Vispārējo datu aizsardzības regulējuma ēru. Ja nopietni, te nekas nav pārkāpts, jo mirušā dati lielākoties nav aizsargājami, taču kopumā izskatās, ka tiek celta brēka nevietā. Un par šo ažiotāžu gan ir jāpateicas Latvijas valsts institūcijām, kas acīmredzot nav parūpējušās par to, lai viss visiem būtu skaidrs, jo tieši neziņa ir tā, kas rada satraukumu. Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, un līdz 25. maijam uz tiem vēl nav pagūts skaidri atbildēt. Valsts prezidenta kanceleja risina simtgadnieku datu aizsardzības jautājumu ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, vairākas pašvaldības jau krietni pirms regulas stāšanās spēkā bīstas publiski apsveikt savus jubilārus, jaunos vecākus un jaunlaulātos, savukārt policija, informējot presi par pārkāpumiem, notikuma vietu min ar precizitāti – Vidzemes reģionā. Kurā novadā? “Nedrīkst teikt”. Nu, nepārspīlēsim! (vairāk…)

Sadarbība atraisa radošumu

Piektdiena, maijs 18th, 2018

Dace Plaude

Radošo profesiju pārstāvjiem, pie kuriem noteikti pieder arī žurnālisti, ir ļoti svarīgi savā darbā gūt jaunus impulsus, lai būtu motivācija doties tālāk. Kaut arī žurnālista ikdienu nekādi nenosauksi par vienmuļu, jo katra jauna diena var sākties ar kādu negaidītu pavērsienu, tikšanos, ar gadiem neizbēgami piezogas arī rutīna. Un tad ir labi, ka esi klāt notikumos, kas piepilda ar jaunu enerģiju.

Pagājušās nedēļas nogalē šādu enerģijas lādiņu sniedza Veclaicenes un Ziemera pagasta kultūras darbinieku rīkotais pasākums “Kāpsim, dziedāsim, iepazīsim mūsu puses 100 kalnus” ar vietējo amatiermākslas kolektīvu koncertu Opekalna baznīcā un pēc tam ekskursiju uz veco Romeškalna skolu, kā arī Alūksnes un Apes novada fonda rīkotais projekta “Radošā potenciāla skola” noslēguma pasākums “Radošums un sadarbība”, kas notika Alūksnes Mākslas skolā – vietā, kura pati par sevi ir īpaša, ar radošu enerģiju piepildīta.

Radošs var būt ikviens cilvēks – šī atziņa izskanēja pasākumā “Radošums un sadarbība”, kuru caurvija projekta vadītājas Ilzes Zvejnieces pamudinājums uz lietām paskatīties no cita skata punkta, jo tad rodas netradicionāli risinājumi. Apstiprinājums tam bija arī sestdien notikušais pasākums Veclaicenē, kurā vienojošais patiešām bija radošums un sadarbība. (vairāk…)

Ar vienu laulībā, ar otru – Kopdzīves likumā

Piektdiena, maijs 11th, 2018

Aivita Lizdika

Kas pāriem, kas dzīvo kopā jau daudzus gadus, traucē oficiāli noformēt attiecības, noslēgt laulību? Portālā Manabalss.lv iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanas nepieciešamību parakstījuši desmit tūkstoši iedzīvotāju, tādēļ Saeimas komisijai bija jālemj par likumu, kas nodrošinātu līdztiesību starp laulātiem un nelaulātiem pāriem.

Kopdzīves likuma iniciatori savu ierosinājumu pamato ar to, ka pašlaik nelaulāti partneri nav aizsargāti dažādās dzīves situācijās kā, piemēram, dzīvesbiedra nāves vai nelaimes gadījumā, kad partneris, piemēram, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā, problēmas sākas arī tad, kad jārisina mantojuma lietas, tāpat no valsts vai pašvaldības netiek piešķirts atbalsts dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Nelaulāti dzīvesdraugi negūst nodokļu atvieglojumus, arī sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā, tās ir citas juridiska rakstura problēmas, kas bieži vien rodas, dzīvojot nereģistrētā kopdzīvē, un kuras pat paredzēt nevaram. (vairāk…)

Soli tuvāk svētkiem

Piektdiena, aprīlis 27th, 2018

Dace Plaude

Katrs, kurš reiz dziedājis korī, droši vien piepildījis savu sapni un kādreiz piedalījies Dziesmu svētkos. Taču tikai paši koru dalībnieki un diriģenti zina, cik viegls vai grūts ir bijis ceļš līdz to kulminācijai – noslēguma koncertam Mežaparka Lielajā estrādē.

Viens no svarīgākajiem un atbildīgākajiem pieturas punktiem ceļā uz svētkiem ir skates, kas notiek Latvijas novados un tagad jau ir finiša taisnē. Ir patiesi liels prieks, ka uz Latvijas simtgadei veltītajiem Dziesmu svētkiem tika izvirzīti visi senioru, sieviešu un jauktie kori, kas piedalījās svētdien notikušajā Alūksnes, Balvu un Gulbenes koru apriņķa skatē, jo ikviens to ir patiešām pelnījis. Jo īpašs gandarījums par Alūksnes un Apes novada koriem, kuru gan pavisam ir vairs tikai seši – viens senioru, divi sieviešu un trīs jauktie kori. Diemžēl skates dalībnieku vidū nebija neviena vīru kora. Un varbūt tādēļ ar tik sirsnīgiem aplausiem skates izskaņā uz Alūksnes Kultūras centra lielās skatuves podestiem tika sagaidīts Latvijas Universitātes vīru koris “Dziedonis” Ulda Kokara vadībā, jo vīru balsīm vienmēr piemitis īpašs spēks un valdzinājums. (vairāk…)

Būtu lietderīgi pārskatīt koncepciju

Piektdiena, aprīlis 20th, 2018

Aivita Lizdika

Saeima šonedēļ pirmajā lasījumā atbalstījusi Lāčplēša dienas iekļaušanu svētku dienu sarakstā. Tas nozīmē, ka 11. novembris turpmāk tiktu noteikts par brīvdienu, kas būtu 17. svētku brīvdiena Latvijā. Lai gan priekšlikumu Saeima konceptuāli atbalstīja, par to izvērtās plašas diskusijas.

Piemēram, deputāts Kārlis Seržants uzskata, ka uz to ir spējīgi tikai latvieši – pasludināt dienu par Darba svētkiem, bet tā vietā, lai šajā dienā strādātu, mēs vienkārši vēlamies brīvdienu, kas viņam šķiet ačgārni. Arī citi deputāti rosināja no svētku dienu saraksta izņemt 1. maiju, kas ir gan Darba svētku, gan Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas datums. Savukārt deputāti Edgars Putra un Artuss Kaimiņš aicināja priekšlikumu iesniegšanas termiņu noteikt tikai oktobra sākumā, lai diskusijas par Lāčplēša dienas statusu nevarētu izmantot popularitātes celšanai priekšvēlēšanu laikā, kas arī būtu vērā ņemams priekšlikums, tomēr vairākums Saeimas deputātu to noraidīja un priekšlikumu iesniegšanas termiņu noteica līdz 24. aprīlim. (vairāk…)

Dzīve, pārtraukta

Piektdiena, aprīlis 13th, 2018

Sandra Apine

Kaut arī tuvākā un tālākā apkārtnē šobrīd risinās daudz nozīmīgākas katastrofas, izrādās, var gadīties šķietami maznozīmīga problēma, kas tavu dzīvi uz dažām dienām var pārvērst krīzes situācijā numur viens. Un tā mūsdienās ir telefona salūšana.

Tas nozīmē, ka tu nevari sazināties ne ar vienu cilvēku, izņemot ar tiem, kuri atrodami Tavā e-pasta listē vai sociālajos tīklos, nezini, kas tev jādara šodien, rīt un tuvākajā laikā, jo plānoto darbu saraksts ir izslēdzies līdz ar telefonu, ka jālauza galva, kā iekļūt savos sociālo tīklu kontos, jo paroles jau sen ir aizmirstas vai labi noglabātas “nomirušajā” telefonā, ka no rītiem vairs nav, kas modina, jo esmu jau aizmirsusi, kāds izskatās klasiskais modinātājpulkstenis, tāpat uz neatgriešanos zudušas visas piezīmes, melnraksti, grafiki, citāti, un pilnīgi noteikti arī fotogrāfijas – atliek vienīgi cerēt, ka tie nav bijuši selfiji ar prezidentiem vai citām retām parādībām, kas būtu tāds lielāks zaudējums. (vairāk…)

Mācīsimies mainīties

Piektdiena, aprīlis 6th, 2018

Dace Plaude

Pavasaris šogad aizkavējies, taču šonedēļ tas beidzot pieteicis sevi ar siltākām dienām. Kā nekā tomēr jau aprīlis un cik tad vairs palicis līdz Lielajai Talkai. Taču strauji kūstošais sniegs atklāj arī pa ziemu uzkrājušos “kultūrslāni” – konfekšu papīrīšus, tukšas cigarešu paciņas, skārdenes, citus sadzīves atkritumus un arī daudz lielākas cūcības.

Pavasarī spilgtāk kā jebkurā citā gadalaikā ir saskatāmi šie kontrasti. Ziemā cūcības noslēpj uzsnigušais sniegs, bet vasarā – zaļums – uzaugusī zāle, saplaukušie koki. Taču kādam tas viss ir jāsatīra – sētniekiem, privātmāju īpašniekiem, kuri nebūt paši nav piemēslojuši apkārtni, un arī talkotājiem, kas piedalās Lielajā Talkā. Darāmā netrūkst, jo aina, kas atklājas pavasarī pēc sniega nokušanas vietās, kuras neapmeklē tie, kas Alūksni skata ar tūrista acīm, dažviet ir visai nepievilcīga. (vairāk…)

Lasītākie raksti Jaunākie komentāri "MZ" Afiša
  • ooo: Smiekli nāca par ciparu kādu cēla to ŪĶI.......

  • Kolis: Beidzot!!!!...

  • Ziema: Bravo! Es domāju - savākt tik daudz šādus vārdus! Bet - jā, tā i...

  • Māris: Rakstā minētas telpu temperatūras ir visai interesantas, kaut vai...

  • Nezinams: Esmu bijusi pie Sintijas uz masāžam,un biju ļoti apmierināta! Brī...

  • alūksniete: ļoti skaista šogad egle, paldies!...

11., 12. augustā Ziemera pagastā malēniešu valodas nometne “Ja es naboutu nū tuos pusas…” (Vaclaicenas un Zīmara mielā)
11. augustā 10.00 – 10.30 Pīrakstīšanuos un reita kopijs, 10.30 – 11.00 Vaļā taisīšana, 11.00 – 12.20 Dace Markus “Malenīšu pīvīnūtuo vērteiba Baltijā, Eiropā un pasaulā”, 13.00 -14.00 Iztarkškiešanuos pa maleniski sīna škounī, 14.00 – 15.00 Pusdīna, 15.00 – 17.00 Darbuošanuos ar pierstīm, rūkuom, muti un vusu citu, 17.00 – 18.00 Launaga kopijs, 17.00 Puorguojins ar valla dzeišanu uz Dieliņkollu, 20.00 Ieššana, stuostiņi, rūtaļas un prīkšnasumi Dieliņkollā. 12. augustā 9.45 Reita īkustiešanuos, 10.00 – 10.30 Reita kopijs, 10.30 – 11.15 Saulvedis Cimermanis “Zīmeļaustrumvidzemas ļaužu veidūšanuos”,

Lasīt tālāk »